Van Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan mazbatasını aldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pazar günü yapılan yerel seçimlerde yüzde 55 oyla Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen, ardından memnu hakları alınıp tepkiler üzerine geri verilen Hakların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM Parti) Abdullah Zeydan bugün mazbatasını teslim aldı.

Mazbatayı, Van Adliye binasında birlikte alan Eş Belediye Başkanları Abdullah Zeydan ve Neslihan Şedal, gazetecilere de açıklama yaptı.

Şedal,”Bu topraklarda yüzyıllardır eşitlik, adalet, özgürlük ve kolektif vicdanı yeniden bu toplumda tesis etmenin mücadelesini yürütüyoruz. Yerel yönetimlerde de uzun zamandır aynı fikriyatla mücadelemiz devam ediyor” dedi.

Zeydan ise “Başta iradesini sahiplenen Van halkımız başta olmak üzere hukuktan, adaletten tavır alan 85 milyona şükranlarımızı sunarız” diye konuştu ve ekledi:

“YSK’nin kararı ülkemizde toplumsal barışın umutlarını yeşertmiştir. Hepimizin birlikte onurlu, özgür bir yaşamı tesis etmede sorumluluklarımızı var. Artık güzel kentimize halkımıza layık hizmetlerin zamanıdır. Kentin bütün dinamikleri ile birlikte birikmiş tüm sorunların çözümü için işe koyulacağız.”

Zeydan, Van’daki mazbata sürecinde kendisine destek veren tüm siyasi partilere de teşekkür etti.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Zeydan’a memnu haklarının geri verilmesi sonrası, “Olması gereken oldu ve Van halkının iradesi hayat buldu” mesajını paylaşmıştı.

 

Neler yaşandı?

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın “memnu (yasaklı) haklarının geri alınması” üzerine, Salı günü mazbata yüzde 27 oy alan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) adayı Abdulahat Arvas’a verilmişti.

Aynı gün DEM Parti karara karşı çıkmak için protesto çağrısı yapmış, Parti İl Binası önündeki eylemde polis, Abdullah Zeydan ve beraberindeki DEM Partililere biber gazıyla müdahale etmişti.

Valilik ise 15 gün süreyle tüm eylem ve toplantılara yasak getirmişti.

Zeydan, 7 Haziran ve 1 Kasım 2015’te yapılan genel seçimlerde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Hakkari Milletvekili seçildi.

4 Kasım 2016’da tutuklanarak “örgüte yardımdan” 5 yıl, “örgüt propagandası yapmaktan” 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası aldı.

Hakkında verilen hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan Zeydan, 6 Ocak 2022’de verilen kararla tahliye edildi.

Yasaklı haklarının mahkeme tarafından iade edilmesinin ardından, Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Zeydan’ın 2024 yerel seçimleri için yaptığı belediye başkan adaylığı başvurusunu kabul etmişti.

 

 

Van ve tüm ilçelerinde DEM Parti kazandı

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlere resmi olmayan sonuçlara göre Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı yüzde 55,48 oyla DEM Parti adayı Abdullah Zeydan kazanmıştı.

AKP adayı Abdulahat Arvas oyların yüzde 27,15’ini, Yeniden Refah Partisi adayı Abdullah Sadıksoy da yüzde 5,37’sini almıştı.

Van’ın tüm ilçelerinde de, yerel seçimleri DEM Parti kazanmıştı.

DEM Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Adalet Bakanlığı’nın başvurusu üzerine, Pazar günü yapılan yerel seçimlerde Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın memnu (yasaklı) haklarının geri alındığını açıklamıştı.

Memnu haklarının elinden alınması, Zeydan’ın seçilme hakkını yitirmesi, itiraz başvurularından sonuç çıkmazsa mazbatasının verilmemesi anlamına geliyordu.

 

Van’da Salı günü protesto gösterileri düzenlendi.

 

Memnu hakların iadesi veya geri alınması ne anlama geliyor?

Memnu haklar, mahkumiyet kararı nedeniyle kişiye temel hak kısıtlamaları demek.

Memnu yani yasak hakların iadesi, belli bir suçtan hüküm giymiş olanların seçme seçilme hakkı dahil, kısıtlanan temel haklarının, hükmün infazının tamamlanması veya beraat edilmesi halinde geri verilmesi anlamına geliyor.

Abdullah Zeydan’ın yasaklı haklarının mahkeme tarafından iade edilmesinin ardından, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Zeydan’ın belediye başkan adaylığı başvurusunu kabul etmişti.

Adalet Bakanlığı’nın başvurusu ile mahkeme bu hakkı geri almıştı.

Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi: ‘Dur demenizi bekliyoruz’

Cezaevinde tutuklu bulunan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Van’daki seçimlerle ilgili gelişmeler üzerine bir mesaj yayımlamıştı.

Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Seçim gecesi halkın iradesine saygı duyacağınızı ve mesajı aldığınızı belirtmiştiniz. Van’da yaşananlar sizin bu mesajlarınızla uyumlu değil maalesef. Halkın iradesine saygı duymak bu şekilde olmaz. Bu gidişata daha en başından dur demenizi bekliyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, konuyla ilgili açıklamasında “İkinci olana mazbata verme rezaleti Van halkının iradesine pusu kurmaktır. Van halkının iradesine saygılı olmak hepimizin boynunun borcudur” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van Büyükşehir Belediye Başkanı Abdullah Zeydan mazbatasını aldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

EGEPRESS ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin