Propolis Yararları – Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılmalı?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Propolis Zararları Nelerdir? Nasıl ve Ne Kadar Süre Kullanılmalı? Halk arasında genellikle propolis yararları konusundan bahsedilir. Aldığımız her besinin ne yazık ki yararları gibi zararları da bulunmaktadır. Okumakta olduğunuz yazıda sizlere propolis zararları hakkında benzersiz faydalı bilgilerden bahsedeceğiz.

 • Özellikle bal tükettiğinde alerjik reaksiyon gösteren bireyler bu besini tüketme konusunda dikkatli olmalı, hatta çok gerekli değilse kullanmamalıdır.
 • Gereğinden fazla tüketildiğinde mide ve sindirim sisteminde rahatsızlık meydana getirebilir.
 • Kullanılması gerekenden daha uzun süre kullanıldığında alerjik rahatsızlıklara sebep olabilir. Bunlardan bazılarını ciltte kızarıklık, gıcık şeklinde öksürük ve kaşıntı olarak belirtebiliriz.
 • Propolisin içerisinde barındırdığı bazı maddeler kan pıhtılaşmasına engel olabilir. Bu sebeple ameliyat planı olan bireylerin ürün kullanımını 15 gün kadar önce bırakması gerekebilir.
 • İçerisinde bulunan maddeler nedeniyle astım hastaları ürünü doktor kontrolünde kullanmalıdır.
 • Emziren anneler ve hamile kadınlar kesinlikle doktora danışmadan tüketmemelidir.
 • Şayet alkol kullanıyorsanız bir süreliğine kullanımına ara vermelisiniz. Ya da alkol ile birlikte asla kullanmamalısınız.

Yukarıda belirtilen maddelerden de anlaşılabileceği gibi bu mucizevi ürünü kullanmadan önce kendi vücudumuzu tanımalı, herhangi bir problem yaşamamak için kontrollü kullanmalıyız.

Propolis Nedir? Propolis Nasıl Kullanılır?

Öncelikle propolis nedir sorusunun cevabını inceleyelim. Mucizevi hayvan olarak tanıdığımız arıların bazı bitkilerin salgıladıkları enzimleri kullanarak oluşturduğu antioksidan özelliği olan, aynı zamanda reçineye benzeyen bir üründür. Propolis zararları olduğu gibi yararları da oldukça fazladır. Özellikle bulunduğumuz dönemde korona virüs nedeniyle bağışıklık sistemimizi güçlendirmek adına uzmanlar tarafından düzenli olarak propolis kullanımı öneriliyor.

Propolis nasıl kullanılır sorusunun yanıtına gelelim. Vücuda zararlı hücrelerin oluşumunu engelleyen ve öldürücü özelliğe sahip olan bu besin bazı ilaçlarla (antibiyotik vb..) birlikte alındığında ilacın vücutta bıraktığı etkiyi hızlandırarak iyileşmeye destek oluyor.

Arıların özenle çalışarak meydana getirdikleri efsane ürün kovanlarını dışarıdan gelen zararlı etkenlerden korur. Bu haliyle içerisinde insan vücuduna zararlı parazitler bulunmaktadır. Dolayısıyla işlem yapılmadan kullanılması önerilmez. Piyasada bulunan alkol bazlı ayrıştırıcılar ile temizlenerek kullanılması doğru olacaktır.

Bu ayrıştırıcıların sağlığa olan zararları göz önünde bulundurulmalı, özellikle çocuk, hamile ve emziren bireylerde mutlaka dikkatli hazırlanmalıdır. Kullanılan alkol miktarı ayarlanmadığı taktirde ürün yarardan çok zarar verecektir. Bu besinin yol açacağı zararlar tam da bu noktada ortaya çıkıyor. Yüksek miktarda ve alkolle beraber tükettiğinizde bulantıyla, mide yanmasıyla ve hatta kusmayla karşılaşabilirsiniz. Hatta içeriğindeki kumarkin maddesi çok fazla ise kanama riski dahi oluşturur.

Ayrıca içindeki bazı çözücüler yüzünden acı bir tat aldığınızda rahatsız oluyorsanız bal veya meyve suyuyla karıştırıp tüketebilirsiniz. Bunun dışında eczanelerden satın alabileceğiniz kapsül, tablet, krem, toz veya damla halini de rahatlıkla tüketebilirsiniz. Çocuklarınızın kullanması için ise su bazlı ürünleri tercih etmelisiniz. Yalnız bilmeniz gerekiyor ki su bazlı ürünlerde etken maddeler daha az bulunuyor.

Propolisi Kimler Kullanamaz?

Propolisi kimler kullanamaz sorusunun yanıtını merak ediyorsanız doğru adrestesiniz, yazımızın devamı okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu besinin kanama riski bulunan durumlarda kullanılmaması öneriliyor. Ayrıca alkol tüketen bireylerin tüketmesi de hem mide bulantısına hem de kusmaya yol açar diye belirtmiştik. Bunlar dışında propolis alerjisi olan kişilerin de kesinlikle bu besini tüketmemesi gerekiyor. Bu alerjinin gösterdiği belirtiler:

 • Kaşıntı ve yanmayla birlikte vücutta ağrı
 • Bölgesel döküntüler
 • Dilde ve dudakta şişlikler
 • El derisinde iltihaplanma
 • Vücutta kızarıklıklar ve kabuklanmalar
 • Ağız etrafında döküntüler
 • Yüz bölgesinde kızarıklıkla beraber kaşıntı ve şişlik
 • Kurdeşen dökmek
 • Yutkunma güçlüğüyle birlikte konuşmada zorlanma
 • Dilde iltihaplanma ve ağızda ülser
 • Nefes almada güçlük

Bu belirtiler propolis tükettiğinizde görülüyorsa bilin ki bu besine alerjiniz var ve artık tüketmemeniz gerekiyor. Bu belirtiler tüketimden saatler sonra ufak ufak görülmeye başlıyor. 10-15 gün kadar sürmekle birlikte zamanla artış gösteriyor. Bu durumda mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Propolis ne kadar süre kullanılmalı?

Propolis ne kadar süre kullanılmalı sorusuna verilecek cevap bu besinin türlerine göre değişiklik göstermektedir. Bu türlerden bahsedecek olursak;

 • Krem: Bu kremin 3 günde bir cilde uygulanması uygun görülüyor. Özellikle enfeksiyon rahatsızlıklarının önlenmesinde ve ufak yanıkların tedavisinde kullanılıyor. Üstelik diyabet hastalarının ayaklarında oluşan yaralara dahi iyi gelmektedir. Araştırmalar sonucunda 10 gün süreyle günde 4 kez uygulanması halinde genital bölgedeki siğillerin iyileşmesinde etkili olduğu da saptanmıştır. Yalnız uygulanmadan önce mutlaka teninizi saf suyla temizlemeniz gerekiyor. Propolis zararları görülmemesi adına da ufak bir yan etki görseniz dahi kullanımını sonlandırmanız gerekiyor.
 • Katı: Katı halini rendeleyerek toz haline getirdikten sonra kullanmalısınız.
 • Damla: Uzmanlar tarafından kullanılması önerilen doz her 10 kilo ağırlığınız için 1 damla tüketilmesi gerektiğidir. Örneğin; 60 kilo bir bireyin 6 damla tüketmesi idealdir. Bu halini meyve sularına, saf sulara, ekmeğe, bala, yoğurda vb. herhangi bir gıdaya damlatarak tüketebilirsiniz. Üstelik bu maddeyi içeren ağız gargaraları hem kanser ilaçlarının hem de protezlerin sebep olduğu ağız içi yaralara iyi gelmektedir. Yalnız 2 yaş altı çocukların kullanması önerilmiyor, dikkate alınız.
 • Tablet/Kapsül: Uyku problemlerine, bağışıklık sistemi sorunlarına ve yorgunluğa karşı olumlu etkiler göstermektedir. Araştırmalar sonucunda bu besinin 6 ay ila 1 sene aralığında gün aşırı ağızdan alınmasının aftları azalttığı saptanmıştır. Günde 2 tablet/kapsül alınması yine önerilenler arasındadır. Tok karnına veya aç karnına tüketebilirsiniz. Yalnız 11 yaşından küçük çocukların kullanması önerilmiyor.
 • Şurup: Hem ağız içinde bulunan yaralara hem de uzun süredir var olan öksürük şikayetlerinize iyi gelmektedir.
 • Sprey: Boğazdaki tahrişlere ve enfeksiyonlara karşı olumlu etki göstermektedir. Doktora danışmadan tüketecekseniz günde 3 defadan daha fazla kullanmanız doğru değildir.
 • Toz: Bu hali balla birlikte tüketildiğinde daha etkili oluyor. Dilerseniz yoğurda ve içeceklere katarak da tüketebilirsiniz.

Propolisin 5 Zararlı Etkisi

Propolisin 5 zararlı etkisi birçok kişi tarafından merak edilen bir durumdur. sinoplukoca.com tüm merak ettiğiniz konulara değindiği gibi bu konuya da değinerek merakınızı giderecektir. Bu 5 zararlı etkiden bahsedecek olursak;

 • Fazla tüketimi hem mideyi hem de karaciğeri yoruyor. Sindirim siteminde önemli bir yere sahip olan mide en az karaciğer kadar hassas bir organdır. Bu derece hassas olan bir organ fazla propolis tüketimi durumundan da olumsuz etkilenmektedir. Bir günde yarım çay kaşığından fazla tüketilmesi yarardan çok zarar verecektir. Bu durumda da hem karaciğer hem de mide ağrısı sorunuyla karşılaşırsınız.
 • Bu besin kanın pıhtılaşmasını yavaşlattığı için cerrahi işlem öncesinde kullanımını kesmeniz gerekmektedir. Bir ameliyat işlemi geçirecekseniz ve kanama sorunuyla karşılaşmak istemiyorsanız en az ameliyattan yedi gün önce tüketimine son vermiş olmalısınız. Bu durum sıvı ve katı propolis zararları adına geçerlidir. Bu besinin içerdiği bazı maddeler kan pıhtılaşmasını etkileyip kanama oluşturabilir.
 • Bala karşı alerjiniz var ise hem polen hem bal tükettiğinizde rahatsız olacaksınız. Bu durumda karın bölgenizde kasılma hissetmekle birlikte mide bulantısı yaşayacaksınız. Vücudunuzda var olan hassasiyet bu besinin tüketiminde ortaya çıkacaktır. Şikayetler ardı sıra görülmeye başlayacaktır.
 • Hamilelerde ve emziren annelerde propolis tüketimi konusu için bu bireylerin öncelikle bir uzmana danışması gereklidir. Kontrollü tüketimi yaralı olacaktır elbette. Örneğin; gebelik için veya sütü arttırmak için bir ilaç takviyesi alıyorsanız etkileşime girip girmeyeceği hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Emziren bir anne iseniz sütünüzün kalitelisini korumak adına gebelik takibinizi yapan doktora mutlaka danışmalısınız. Öyle ki her kişinin biyolojik özellikleri farklı olduğundan genel bir yargı konması doğru olmaz.
 • Astım hastalığınız varsa ve bu hastalık için ilaç kullanıyorsanız bu besini tükettiğinizde istenmeyen komplikasyonlar oluşabilir. Aslına bakılırsa bu besin astım hastalığına faydalıdır. Yalnız ciddi düzeyde rahatsız olanlarda ters etki yaratır ve propolis zararları ortaya çıkar. Bu sebepten de aşırı tüketiminden kaçınmak gerekir. Özellikle yoğun ilaç kullanan hastaların bu besini tüketmesi önerilmiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Propolis Yararları – Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılmalı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

EGEPRESS ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin