Sodanın Yararları Nelerdir? Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sodanın Yararları Nelerdir? Kilo Vermeye Yardımcı mıdır? Sodanın yararları denildiğinde aslında ilk akla gelen sindirimi rahatlattığı konusudur. Fakat bu konu halk arasında yanlış değerlendirilmektedir. Bu içeceğin sindirimi rahatlatması sadece içeriğindeki gaz nedeniyle gerçekleşir. Fiziksel olarak sindirimi rahatlatması söz konusu değildir.

İçeriğindeki zengin mineraller nedeniyle sağlık üzerinde büyük oranda fayda sağlamaktadır. Fakat bunun belirli bir miktardan fazla içilmemesi gerekmektedir. Günde 3 şişeden fazla tüketilen içecek faydadan çok zarar vermektedir.

Vücut için gerekli olan vitamin ve minerallerden pek çoğunu barındıran soda en çok kalsiyum ve magnezyum içermektedir. Mineral açısından zengin olan bu besin, tüketimi aslında metabolizmanın ihtiyacı olan mineral ve sıvı ihtiyacını karşılamak için faydalı bir yöntemdir.

Sodanın yararları, organ işleyişinin düzenlenmesi konusunda ve güçlendirilmesinde önemli rol oynarlar ve bu anlamda sağlık problemlerinin oluşmasına engel olurken oluşmuş bir sağlık probleminin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Bu aşamada soda ne zaman içilmeli? Konusu merak edilebilir. Maden suyu ya da sodanın gün içinde içilme saati diye belirli bir saati yoktur. Elbette günün her saatinde rahatlıkla içilebilecek faydalı bir içecektir. Günün her saatinde ve her yaştan insanın tüketilmesine uygun bir mineral deposudur. Bu arada önemli bir bilgiyi aktarmak isteriz.

Günde 3 şişeden fazla içilen bu sıvı içindeki zengin minerallerin birikimine neden olmaktadır. Bu birikme ise sağlık üzerinde olumsuz etki yapar. Özellikle hamilelikte içilen bu içeceğin sayısı çok önemlidir. Sizleri bilgilendirmek amacıyla bahsettiğimiz konu ve özellikle kadınların merak ettiği birçok konuya ait bilgileri sinoplukoca.com adresini ziyaret ederek inceleyebilirsiniz.

Sodanın yararları konusunu anlatırken merak konusu ve çok sorulan soda sindirimi hızlandırır mı? Sorusuna da açıklık getirmekte yarar vardır.

Özellikle yemekten sonra içilen bir bardak sodanın sindirimi hızlandırdığı ve yağları yaktığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Doğal mineralli sular satın alırken karbondioksit katkısı olmayan ve şişelenmiş olanların tercih edilmesi gerekmektedir. Aslında dikkat edilmesi gereken önemli bir husus aldığımız içeceklerin cam şişede olması konusudur. Bu arada cam şişenin hijyen açısından önemini belirtmek isteriz.

Sağlıklı bir insanın kandaki oksijen oranı karbondioksit oranından yüksek olmalıdır. Fakat karbondioksit oranının düşük de olsa bir miktar olması gerekmektedir. Hücre içinde enerjinin yakılmasından zihinsel fonksiyonların yerine getirilmesine kadar birçok hareket kandaki oksijen oranının yüksekliğine bağlıdır. Gazlı içeceklerin yapısı itibariyle içeriğinde zaten bir miktar karbondioksit vardır.

Şişeleme aşamasında karbondioksit katkısı olmadan şişelenmesi bu nedenle önemlidir. Yapısında karbondioksit olan bir ürünün şişelenmesinde de kullanılması karbondioksit oranının yükselmesine neden olacaktır. Sodanın tansiyon yükseltici bir etkisi olduğu uzmanların verdiği bilgiler arasında yer almaktadır.

Konunun uzmanlarının açıklamalarına göre mineraller çoğunlukla karbonat bir sülfat gibi tuzlar içermektedir. Bunlar tuz tadı vermezler. Mineral tuzları tansiyonu yükseltebilecek bir etkiye sahiptir.

Sodanın Zayıflamaya Etkisi Var Mıdır?

Soda içmek zayıflatır mı? Sorusu kilo vermek isteyenlerin diyetisyenlere sıkça sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Sodanın yararları konusu işlenirken elbette zayıflamaya katkısı olup olmadığı da sorulacaktır. Uzmanlar bu konuda oldukça hassas bilgiler vermektedir. Bu konuda görüşlerini aldığımız uzmanların uyarıları şu yöndedir:

Vücut için yararlı birçok mineralleri içermektedir. Yararlı mineraller içermesinin yanı sıra mineral tuzu da içermekte olan bu içeceği sık içmek ise vücutta oluşan ödemin kronikleşmesine neden olacaktır. Bu da aslında ödemin kronikleşmesi vücuttaki yağların yakımını dolaylı olarak yavaşlatacaktır.

Vücutta ödem oluşması ise bebeklere suyun ağız gitmesine neden olacak ve idrar rengi koyulaşması yaşanacaktır. Vücutta oluşan bu olumsuzluklar karaciğeri gereksiz yere kanda dolaşan toksik maddeler ile ilgilenmek zorunda bırakacak yani karaciğeri boş yere yorar. Bunu içerken miktarını ayarlamak ve vücutta oluşan ödem miktarı göz önüne alınmalıdır.

Tatlı krizlerini önlemesi ve açlık hissini baskılaması olumlu etkileri arasında yer alır. Bu anlamda evet soda kilo vermeye yardımcı olur. Asitli içeceklerin aksine şekersiz olduğu için zayıflamaya destek olarak suyun yanı sıra tüketilebilmektedir. bazı zayıflama çaylarının de yardımcı madde olarak kullanıldığında faydası görülmektedir. Örneğin zayıflamak amacıyla yapılan detoks çaylarında su yerine bu sıvıdan kullanılabilir.

Soda Hangi Mineralleri İçerir?

Sodanın sağlık açısından önemli olması içeriğinde yer alan zengin minerallerden kaynaklanmaktadır. Soda hangi mineralleri içerir sorusuna cevap vermeden önce doğadan saf bir şekilde elde ediliyor olduğunu belirtmek uygun olacaktır. Soda hangi mineralleri içerir? Sorusu uzmanlar tarafından şöyle cevaplanmaktadır: İçeriğinde birçok zengin mineraller barındıran kıymetli bir içecektir. İçerdiği mineraller den bazıları şunlardır:

  • Magnezyum
  • Sodyum
  • Potasyum mineralleri

Bunca yararı olan sodanın hiç mi zararı yok. Soda içmek sağlığa zararlı mı?

Bir anda soda içmek sağlığa zararlıdır demek elbette ki doğru olmaz. Fakat unutulmaması gereken, faydalı olan birçok yiyecek ve içeceği gereğinden fazla tüketmek kesinlikle vücuda sağlık yerine hastalık getirebilir. Bu yalnızca bunun için değil bütün yiyecek ve içecekler için söz konusudur.

Bu besin için de durum budur. Sağlığımız için faydalı mineralleri barındıran sodayı gereğinden fazla tükettiğimizde faydalı olan minerallerin fazla birikimi sonucunda böbreklerde taş oluşumu gibi sorunlar yaşayabiliriz. Bunun yanı sıra dişlerimizin sararmasına neden olabilir.

Beslenme konusu gerçekten önemli bir hassas bir konudur. Aşırıya kaçmadan gereği kadar tükettiğimizde kesinlikle hiçbir sorun oluşmaz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sodanın Yararları Nelerdir? Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

EGEPRESS ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin