Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diş Ağrısına Ne iyi gelir sorusunun cevabını vermek için öncelikle diş ağrısının sebebini bilmek gerekmektedir. Birçok nedene dayalı olarak gelişebilen ve genellikle en umulmadık zamanlarda şiddetlenen bu ağrılar insanın hayat standardını düşürecek niteliktedir.

Diş Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Diş ağrısı sebepleri nelerdir? sorusuna cevap aramadan önce genel birkaç bilgi vermekte fayda var.

Sindirim ağızda başlar. Bu nedenle ağız ve diş bakımının insan sağlığı üzerinde çok büyük etkisi ve önemi vardır. Ağız ve diş sağlığına verilen ya da verilmesi gereken önemin büyüklüğü aslında dişlerimiz ağrımaya başladığında kendini hissettirmektedir. Ağız kokusu ve diş çürümelerine engel olmak için bu konuya önem vermeliyiz ve yemeklerden sonra düzenli olarak dişlerimizi fırçalamayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

Bunun yanı sıra ağız kokusu gibi hoş olmayan ve rahatsız edici bir durumla karşılaşmamak için ağız suyu kullanmalı, gargara yapmalıyız. Ayrıca en az yılda iki kere diş hekimi kontrolünden geçmek olası bir diş çürümesine engel olabilir.

Diş ağrısı sebepleri nelerdir? denildiğinde bu soruya verilebilecek cevaplar şunlardır:

Diş ağrısı sebepleri arasında ilk akla gelen diş çürükleridir. Ağızda kalan yemek artıkları ya da fazla tüketilen şeker ve tatlı yüzünden  çürümeler ağrıya neden olur. Bu çürümeler bazen genetik yatkınlıktan kaynaklı da olmaktadır. Diş çürümesine genetik yatkınlığı olan kişilerin diş bakımı ve sağlığı konusuna daha fazla özen göstermeleri gerekir.
Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk yiyecek ve içecekler tüketmek de diş ağrısı sebepleri arasında yer alır. Aşırı sıcak veya soğuk olan gıdaların diş hassasiyetine neden olmaları sonucunda oluşan bu ağrıların etkisi biraz uzun sürebilmektedir.
Fındık ve ceviz gibi sert kabuklu yiyecekleri dişlerle kırmaya çalışmak
Daha evvel yapılmış yanlış bir diş tedavisi sonucunda oluşan bir lezyon ya da apse de bu ağrının sebebidir.
20 yaş dişi çıkarken de diş ağrısına neden olmaktadır. Bu ağrı kimi zaman hafif hafif ve sızlama şeklinde olurken kimi zaman ise şiddetine dayanması zor bir ağrı şeklinde olmaktadır.
Diş eti çekilmeleri kullanılan bir ilacın ya da herhangi bir hastalık tedavisinin yan etkisinden olabileceği gibi genetik nedenlere bağlı olarak da gelişebilmektedir. Bu durum ise diş ağrısı sebebi olmaktadır. Aslında diş ağrısı neden oluşur? denildiğinde en doğru cevabı ancak bir diş hekimi verecektir. Biz de sizler için birinci ve yetkili bir ağızdan yani bir diş hekiminden edindiğimiz bilgileri sizler için sizlere faydalı olması amacıyla derledik.
Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısı nasıl geçer? sorusuna net bir cevap verebilmek için ağrının nedenini bilmek çok önemlidir. Aslında olması gereken bu rahatsızlık baş gösterdiği anda mümkün olduğu kadar kısa sürede bir diş hekimine gitmek olmalıdır.

Diş hekimine gitmeden evvel ise bir panaromik film adı verilen ve dişlerin detaylı yapısını gösteren röntgen filmi çektirerek gidildiğinde zaman kaybetmeden diş hekimini tedaviye en uygun göreceği başlanmış olacaktır. Diş ağrısına ne iyi gelir? sorusunun cevabı net olarak gerekli tedavi yapıldığında olarak cevaplanabilir.

Bebeklerde diş ağrısı nasıl geçer? sorusu küçük bebek sahibi olan anneler tarafından sıkça sorulan bir sorudur. Bebeklerin diş çıkarırken çektikleri ağrılara son vermek anneler için çok önemlidir. Diş çıkarırken aynı zamanda ateşlenen bebeklere doktorun önerdiği ağrı kesici ve ateş düşürücü şuruplar ve damağın uyuşmasını sağlayan kremler kullanılmalıdır.

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

İltihaplı diş ağrısına ne iyi gelir? sorusu sorulduğunda hemen hatırlatmak gerekir ki iltihaplı dişe bilinçsizce müdahale edilmesi çok zararlıdır. İltihaplı dişe kesinlikle dolgu ve çekim şeklinde müdahalede bulunulmaz. Bunun nedeni bu bölgeye müdahale edildiğinde iltihap kana karışmak suretiyle kişinin zehirlenmesine bile yol açabilecek kadar tehlikeli bir olaydır.

O halde iltihaplı diş ağrısına nasıl müdahale edilir sorusu akıllara gelebilir. İltihaplı dişe müdahale edebilmek için öncelikle iltihap boşaltılmalı ya da ilaç vermek suretiyle iltihabın kurutulması beklenmelidir. Ağrının yoğun olduğu titiz ve hassas davranması çok önemlidir.

İltihaplı diş ağrısına evde uygulanabilecek çeşitli yöntemler araştırıldığında bitkisel çözümlerin olup olmadığı görülür. İltihaplı diş için kullanılabilecek bitkisel tedavi yöntemleri içinde karanfil yağı, kekik, kimyon, sirke karışımı bulunmaktadır. Aynı zamanda diş eti iltihabını kurutmak için tuzlu su ile gargara yapmanın iyi geldiği görülmüştür. Diş ağrısına ne iyi gelir diyorsanız bunları uygulayabilirsiniz.

Karanfil yağının uyuşturucu etkisinin olduğu bilinmektedir. Karanfil yağının bu özelliğinden diş ağrılarının geçirilmesinde kullanılabilmektedir.

Diş Ağrısı İçin Evde Çözüm

Diş ağrısı için evde çözüm yolu önerilerinden bir tanesi soğuk-sıcak kompres olabilir. Diş ağrısına ne iyi gelir? sorusuna verilen cevaplardan bir diğeri ise alternatif tıp olarak bilinen bitkisel yöntemlerdir. Bitkilerin kendine has özellikleri ile bu ağrılar belki kesin tedavi edilemez fakat en azından geçici bir rahatlama sağlanabilmektedir.

Birçok konu hakkında doyurucu ve net bilgi alabileceğiniz İgrus sizlerin bu konuda da yeterli bilgi edinmenizi yardımcı olacaktır. İlginizi çekebilecek konular için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Diş Ağrısına İyi Gelen Yöntemler

Dişte meydana gelen ağrı, üzerinde uygulanacak yöntemleri de etkilemektedir. Vücudun en önemli parçalarından biri olan diş ağrıdığında insanlar diş ağrısına iyi gelen yöntemler olarak araştırma yapmaktadır. İster iltihaplı olsun ister iltihapsız, burada oluşan ağrı için sizlerle birtakım bilgiler paylaştık. Yukarıda yazmış olduğumuz çözüm yolları işinize yarayacaktır. Diş ağrısına ne iyi gelir diye araştırıyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

EGEPRESS ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin