Egzama Nedir? Belirtileri ve Tedavisi, Nasıl Geçer?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Egzama Nedir sorusu bu rahatsızlıkla savaşan pek çok insanın cevabını almak istediği bir sorudur. İgrus, egzamaya dair sorularınızı yanıtlayarak siz değerli okurlarına faydalı olmayı hedeflemektedir.

Deride meydana gelen tüm rahatsızlıklar gözle görülebilir olduğundan, ve derinin dış ortamla sürekli temas olmasından dolayı yaşamı birçok yönden olumsuz etkilerler.

Deri hastalıklarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Pek çok farklı faktöre bağlı olarak gelişebilen kronik bir deri hastalığıdır. Egzama vücudun farklı farklı yerlerinde gelişebilir.

Aslına bakılırsa çok ciddi bir sağlık problemi değildir, ortaya çıkardığı en büyük sorun rahatsız edici bir görüntü oluşturmasıdır.

Egzama Çeşitleri, Belirtileri ve Tedavisi

Egzama çeşitleri atopik, tahriş ve seboroik olarak üç çeşide ayrılmıştır. Bu çeşitleri ve belirtilerini açıklayacak olursak;

  • Atopik Egzama: Kaşıntılı hastalık olarak bilinen atopik her yaş grubundaki insanlarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Kişinin sürekli olarak kaşınması cilt yüzeyinde yara izleri oluşmasına, deri çizgilerinde belirginleşmeye ve kronik deri kalınlaşmasına yol açacaktır. Genellikle astım da görülmektedir.

Atopik egzama tedavisi olarak lokal tedavi etkili bulunmaktadır, kortizon içerikli olan kremler tedavi edicidir. Yalnız çok şiddetliyse lokal tedaviye yanıt alınamayabilir. Aynı zamanda bu süreçte UV ışınlar da tedavi edici olacaktır.

  • Seboreik Egzama: Toplumda sıklıkla karşılaşılan seboreik egzama belirtileri biraz can sıkıcı olabilmektedir. Kıl ve saç bulunan bölgelerde, burnun kıvrım yerlerinde, göz kapağı üzerinde, kaşta, çenede, meme altında, kulağın iç ve dış kısımlarında görülen bir rahatsızlıktır.

Hastalıklı bölgelerde pul pul dökülmeler, kabuklanmalar ve kırmızı görüntüler oluşmaktadır. Hatta bunlarla birlikte ufak ama çok sayıda olan iltihaplar da görülebilir.

Tedavisi için de kortizon içerikli kremler kullanıldığı bilinmektedir.

Egzama Nasıl Geçer?

Bu hastalık mevsimsel olarak şiddetlenip hafifleyebilmektedir, bu yüzden de kış aylarında cildin kurumasını önlemek adına nemlendiriciler kullanılması faydalı olacaktır. Geçirmek için öncelikle cilt bariyerini sağlamlaştırıp korumak gerekmektedir.

Başka yöntem de cildin nemlendirildikten sonra kortizonlu kremlerle bir süre tedavi etmektir. Sonrasında da kortizonsuz kremlerle tedaviye devam edilmelidir. Eğer ki egzama ilerlediyse ve bir iltihap oluştuysa tedavi antibiyotik içeren kremlerle yapılmalıdır.

Egzama tedavi yöntemleri uygulandıysa ve hala sonuç alınmadıysa bir dermatoloğa başvurmak gerekiyor demektir.

Egzamayı Tetikleyen Yiyecekler Nelerdir?

Egzama hastalığına sahip olan kişilerin egzamayı tetikleyen yiyecekler nelerdir, sorusu hakkında detaylı bilgiye sahip olması çok önemlidir.

Bu rahatsızlığı tetikleyen birçok besin vardır, egzama hastalarının bu besinleri yemekten kaçınması gerekmektedir.

Genel itibariyle egzamayı tetikleyen besinler:

  • Buğday
  • İnek sütü
  • Kaju fıstığı
  • Asit içerikli meyveler (greyfurt, portakal, mandalina vb.)
  • Soya
  • Ceviz
  • Katkı maddesi içeren paketli besinler

Egzama Bulaşıcı Mı?

Aile fertlerinden genler yoluyla çocuklarına geçebilen bu rahatsızlık kesinlikle temas yoluyla bulaşmamaktadır yani bu hastalığın bulaşmasından korkmak oldukça yersiz olacaktır.

Yalnız dikkat edilmesi gereken önemli bir husus özellikle çocuklarda görülen egzamalar konusunda önlem alınması gerektiğidir. Çünkü mikroplar cilde kolayca yerleşebilmektedir. Mikrobun yerleştiği cilt yüzeyi mikrobu bulaştırma açısından büyük risk oluşturur. Bu hususta çocuklarda oluşan egzama için gerekli önlemler alınması fayda sağlayacaktır.

Bu rahatsızlıkla savaşan bir birey rahatsızlığın temasla bulaşmayacağını tecrübeleriyle sabitlemiştir. Egzamayla yıllardır savaşan bir birey hakkında yeterli bilgiye sahip olduğu gibi bulaşıcı olmayışı hakkında da yeterli bilgiye sahiptir.

Egzamaya Ne İyi Gelir?

Egzamaya ne iyi gelir sorusuna kesin yanıt vermek neredeyse mümkün değildir. Ama bilinen yöntemleri uygulamayı denemek genelde olumlu sonuç vermektedir.

Uygulanan tedaviler genellikle egzamanın şiddetini azaltır ve ilerleyecek semptomların önüne geçer. Tamamıyla ortadan kaldırması çok zordur.

Eğer cildi tahriş edecek bir maddeyle temastan dolayı oluştuysa bu maddeyle temas etmeyi kesmek egzamaya iyi gelecektir. Cilt yüzeyinde oluşan kuruluğu en aza indirmek için bol su tüketmek de iyi gelecek bir eylemdir. Ciltte oluşan kabarcıkları kaşıyıp patlatmamak tedavi sürecinin olumlu yönde ilerlemesini sağlayacaktır.

Egzama Hangi İlaçlar Kullanılır?

Öyle ki doktora danışılmadan kullanılan ilaçlar, losyonlar veya kremler egzamanın etkilerini arttırıp daha kötü bir duruma sokabilmektedir.

Vücudunuzun herhangi bir bölümünde doktor tavsiyesi dışında uygulayacağınız kremler veya losyonlar yanlış kullanım sonucunda cilt yüzeyinde yani deride incelmeye, damarların belirginleşmesine, ciltte sivilce artışı olmasına yol açmaktadır.

Hatta bu etkilerin dışında bu ilaçların doğru kullanılmaması hormon bozukluklarına dahi yol açabilmektedir.

Egzama tedavisi için doktorlar genelde bağışıklık sistemini baskılayan ilaçları, ıslak pansumanları ve bölgesel kortikosteroidli pomadları hastalarına önermektedir.

Ataklarının sıklığını azaltmak ve cilt yüzeyindeki deriyi güçlendirmek amacıyla bazı nötral sabunlar, nemlendiriciler, bariyer kremler iyi gelmeketdir.

Eğer kendinizde böyle bir şey fark ettiyseniz, hiç bir ilaç kullanmadan uzman bir doktora başvurmanız gerekiyor demektir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Egzama Nedir? Belirtileri ve Tedavisi, Nasıl Geçer?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

EGEPRESS ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin