Üveys İsminin Anlamı Nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üveys İsminin Anlamı Doğacak bebeklerine isim arayan aileler için bazı kriterlerin günümüzde daha fazla önem kazandığı söylenebilir. Kız bebekler için daha narin ve kibar, erkek bebekler içinse kişilerin güçlü ve karizmatik isimlere yöneldiğine mutlaka tanık olmuşuzdur. Üveys ismi, hem anlam bakımından hem de söylenişiyle, etkileyici erkek isimleri arasında sayılabilmektedir.

Türkiye’de nadir olarak kullanılan Üveys isminin anlamı, bu isim çok bilinmediğinden dolayı, merak uyandırabilmektedir. Bu ismin iki farklı anlamı bulunmaktadır. Biri kurt, küçük kurt manasındadır. Diğeriyse isteyen, arzu eden anlamını taşır. Anlamlarından ve söyleniş bakımından dolayı bu ismi çocuğa koymakta dinen hiçbir sakınca görülmemektedir.

Üveys ismi Arapça kökenli olmakla birlikte, ülkemizde artık erkek çocuklarına daha yaygın şekilde konuluyor demek yanlış olmaz. Nadir kullanılan isimlere ilginin giderek artmasıyla Üveys ismi Kur’an’da geçiyor mu? Soruları bir taraftan akılları kurcalayabilmektedir. Bu isim, Kur’an’da geçmemekte ancak anlamıyla ve tınısıyla güzel duygular barındırmaktadır.

Üveys isminin Kur’an’da geçmemesine rağmen, manevi duygularla bağlantılı olduğu açıklanmaktadır. Geçmiş zamanlarda Üveysiliğin tasavvuf kültüründe önemli bir yere sahip olduğu kaynaklarda yer almaktadır. Tasavvuf kültüründe, Hz. Muhammed ( s.a.v) zamanında yaşayıp kendisiyle görüşemeyen bir zat olarak Veysel Karani’nin manen ve rüya yoluyla irşad edildiğine dair bilgiler bulunur. Bazı Arapça isimlerin Türkçeye geçtiğinde değişime uğraması malumdur. Üveys isminin dilimize Üveys El Karani’den, Veysel olarak geçmiş olduğuyla ilgili bilgiler araştırılabilir.

Hem oldukça ilginç hem de söylenişiyle farklı Üveys ismini,erkek çocukları hayat boyu güzel enerjiyle taşıyabilmektedir. Uzmanlara göre Üveys isminin analizi yapıldığında, hem dikkat çekici hem hayırlı olduğunu söylemek mümkündür. Bu ismin çağrışımıyla doğru orantılı olarak isme sahip olanların, duygularını yoğun yaşayan, aniden öfkelenip kin tutmayan kişiler olduğu belirtilmektedir.

Hiç beklenmedik başarılar ve yenilikler, bu ismin doğasında yer almaktadır. Üveys adındaki erkekler, oldukça yeteneklidirler. Bu yetenekleri sayesinde önlerindeki pek çok engeli aşmaya meyillidirler. Metafizik alanında güçlü olmaları, Üveys ismine sahip kişilerin karakter özellikleri arasında yer alabilir. Özgüvenli, yaptığı işten emin, eğlenceli ve iş bitirici yapıdadırlar.

Olumlu yönleri, dışa dönük ve neşeli olmalarıdır. Dürüstlükleri, ön planda olmaktan hoşlanmaları ve sosyal yapıları da pozitif yönleridir. Fiziksel özelliklerinin düzgünlüğü ve sempatiklikleriyle dikkat çekmektedirler. Bunun yanında olumsuz özelliklerinin olması göz ardı edilemez. Tutucu, fazla sahiplenen, alıngan ve hassas oldukları gözlenebilir. Genelde durgun ve işlerini ağırdan alan insanlar olabilmeleri söz konusudur.

Harflerin titreşimiyle birlikte Üveys isminin harf analizi yapıldığında; ü harfi, engellerle mücadele etme şeklinde etki etmektedir. V harfinin yansıması, içe dönüklük ve bununla beraber umursamazlıktır. E harfi ise, sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmenin titreşimidir. Y harfinin yansıttığı enerji, geçmişten iyi ders alma olarak vurgulanmaktadır. S harfi, hayalperest bir kişiliği göstermektedir.

İstatistikler incelendiğinde, ülkemizde Üveys İsmindeki erkek çocuklarının az olmadığı ve giderek popüler olduğu görülebilir. Türkiye’de, Üveys isminde 2713 erkek çocuğu olduğu belirtilmiştir. Bunların 359’u İstanbul’da yaşamaktadır. Ülkemizde en çok kullanılan 1923. isimdir. Son 1 yılda, bu ismi kullananlarda 169 artış vardır.

Dünyaya gelecek çocuklarına birden fazla isim vermek ya da çocuklarının bir kardeşi olduğunda birbiriyle uyumlu isimler seçmek, pek çok ebeveynin tercihidir. Üveys ismine benzer isimler, bu ismi hem söyleniş hem de anlam bakımından kuvvetlendirmektedir. Veys, Keys, Üzeyir, Zeyd, Vakkas, Vahdet gibi, Üveys ismini tamamlayıcı seçenekler göz önünde bulundurulabilir. Bu isme uyumlu kız ismi arayışında olanlara; Mukaddes, Mürşide, Miray gibi isimler önerilmektedir.

Türkiye’de Üveys ismine sahip ünlüler hakkında araştırma yapıldığında bu isme sahip ünlüye, dizi ve film karakterine rastlanmamıştır.

Üveys İsminin Anlamı

Üveys isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Kurt, küçük kurt.
  • 2 – İsteyen, arzu eden

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Üveys ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Üveys ismini kullanan 2.713 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Üveys ismini kullanan 359 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Üveys ismini kullanan 34 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Üveys ismini kullanan 93 kişi bulunmaktadır.

Üveys isminin Türkiye sıralaması

Üveys en çok kullanılan 1923. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 926. isimdir.

Üveys ismini kullananların sayısı, son bir yılda 169 kişi artmıştır.

Üveys isminin Harf Analizi

Kişiye Üveys ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

Ü : Engellerle mücadele eden anlamını çağrıştır ,olmaması iyidir.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

Üveys İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Üveys ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Üveys isminin anlamını gözden geçirin!

Üveys İsminin Numerolojisi

Üveys isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

Ü: yirmi altı
V: yirmi yedi
E: altı
Y: yirmi sekiz
S: yirmi ik

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Üveys İsminin Anlamı Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

EGEPRESS ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin