Sinema ile İlgili Dergileri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu dergilerin bazılarındaki tartışmalar sinemanın gelişim çizgisini etkilemiştir. Bütünüyle sinemaya ayrılmış dergi çıkarma çabaları 1900’lerde başlamış, örneğin sinema meraklısı bir Rus genci 1907’de, yalnızca bir sayı çıkan bir dergi yayımlamıştı. Bunu başka girişimler izlemiş ve 1913’te Rus Çarlığı’ndaki sinema dergi ve gazetelerinin sayısı 13’ü bulmuştu. Sinemanın bir sanat dalı olarak kabul edilmesiyle, özellikle 1920’lerden başlayarak çeşitli ülkelerde birçok sinema dergisi yayımlandı.

Sinema meraklılarının ve öğrencilerinin filmleri algılayış ve yorumlayışını biçimlendiren kuramsal ağırlıklı dergilerin başında ABD’de Film Quarterly, Wide Angle, Quarterly Review of Film Studies gelir. American Film ve Film Comment güncel ağırlıklı dergilerdir. ABD’de 1905’ten beri yayımlanan Variety ise uluslararası sinema sektöründen haberlere geniş biçimde yer veren haftalık bir gazetedir. İngiltere’de, bir dizi güncel haber ve röportaj dergisinin yanında Screen ve Sight and Sound İngiliz sinema çevresini etkileyen dergiler olmuştur. İtalya’da Bianco e Nero aynı işlevi yerine getirmiştir.

Sinemaya en parlak kuramsal katkılarda bulunan ve sinemanın aynı zamanda kuramsal düzeyde de ele alınması gereken bir sanat dalı olduğu düşüncesini yerleştiren dergi, 1951’de Fransa’da yayımlanmaya başlayan ve günümüzde de yayımını sürdüren Cahiers du Cinema‘dır. Dergide yer alan yazı ve tartışmalar Yeni Dalga akımının doğuşuna temel hazırlamıştır. Fransa’da ayrıca Positif, Cinematographe, L’A vantScene gibi kuramsal, Premiere ve La Revue du Cinema gibi popüler dergiler yayımlanmaktadır. Polonya, Hindistan ve İsveç’te de uluslararası alanda ilgi gören sinema dergileri çıkarılmıştır.

Türkiye’de Temaşa (191819) dergisi sinema yazılarına da yer veriyordu. 1938’de, popüler nitelikli Yıldız dergisi yayıma başladı. Dergi kısa ömürlü oldu; 1940 ve 1963’te yeniden yayıma girdiyse de varlığını sürdüremedi. 1950’lerin sonlarında sinemaya ilişkin daha ciddi birkaç dergi girişimi oldu, ama bu dergiler kısa sürede ortadan çekildi. 1961’de çıkan Artist ve ertesi yıl yayımlanmaya başlayan Ses, Türkiye’nin en uzun ömürlü ve etkili popüler sinema dergileri oldu. 1966’da Türk Sinematek Derneği’nin çıkardığı Yeni Sinema Türkiye’de kuramsal dergilerin öncülüğünü yaptı. Robert Kolej Sinema Kulübü’nün 1966’da yayımladığı Görüntü, Türk Film Arşivi’nin 1967’de çıkarmaya başlayıp bir yıl sürdürdüğü Özgür Sinema, radikal bir çizgi izleyen Genç Sinema ve 1970’te birkaç sayı çıkan Akademik Sinema dönemin dikkate değer dergileriydi.

1973’te yayımlanmaya başlayan Yedinci Sanat iki yıl boyunca 24 sayı çıkarak en istikrarlı dergilerden biri oldu. 1974 başında kuramsal ağırlıklı yazılarla çıkan Çağdaş Sinema 8 sayı, aynı yıl yayımına başlanan Gerçek Sinema ise aralıklarla iki yıl varlığını sürdürebildi.

1980’lerde haber, röportaj, eleştiri ve incelemelere yer veren Videosinema Mayıs 1984-Eylül 1985 arasında, Gelişim Sinema ise Ekim 1984-Haziran 1985 arasında düzenli olarak yayımlandı. Aralık 1985’te yayın yaşamına giren ve Sinema aralıklarla yayımlandı. Kasım 1989’da çıkmaya başlayan Beyazperde ise Eylül 1990’da dokuzuncu sayısında kapandı. İlk sayısı Eylül 1989’da çıkan ücretsiz haftalık Sinema Gazetesi, her hafta gösterime giren filmlerle ilgili tanıtma yazılarına yer vererek yaşamını Nisan 1993’e değin sürdürdü. Bundan sonra Antrakt dergisinin haftalık eki haline geldi ve Antrakt Sinema adını aldı. Ekim 1991’de yayımlarına başlayan aylık Antrakt ise bir ayın filmlerini tanıtan, oyuncu ve yönetmenleriyle ilgili bilgiler içeren yazılara yer verdi. Dergi Kasım 1997’de kapandı. 1994’te Negatif ve Sinema adlı iki dergi yayın yaşamına katıldı. Negatif dört yıl sonra kapanırken Sinema 2001’de yayımını sürdürüyordu. 1990’da yayın yaşamına giren 25. Kare ise düzensiz aralıklarla üç ayda bir yayımlanıyordu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sinema ile İlgili Dergileri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

EGEPRESS ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin