Sevda Erdan Kılıç, Adalet Bakanı’na seslendi: Cezaevlerini intikam aracı olarak kullanmaktan vazgeçin

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Gezi davası kapsamında 27 aydır cezaevinde tutulan MS hastası Tayfun Kahraman için Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin verdiği raporun uygulanmaması üzerine Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a soru önergesi verdi. Kılıç, şunları söyledi:

KELEPÇEYLE HASTANE SEVKİ 

“Gezi davası kapsamında haksız ve hukuksuz bir şekilde tam 27 aydır cezaevinde tutulan Tayfun Kahraman, maalesef aylardır cezaevinin keyfi uygulamaları nedeniyle büyük sağlık sorunları ile karşı karşıya. Tayfun Kahraman, 2005 yılından bu yana MS hastası. Yıllardır da Cerrahpaşa Nöroloji Ana Bilim Dalı’nda tedavi görüyor. Her üç ayda bir hastaneye giden Kahraman’ın hastane sevki, el ve ayaklarındaki güçsüzlüğe rağmen jandarma eşliğinde elleri kelepçeli bir şekilde yapılıyor.

HASTANE RAPORU 27 AYDIR İŞLEME ALINMIYOR 

Sağ el ve sağ bacakta güçsüzlüğe yol açan ataklar geçiren Kahraman için, ilaçlar kadar elzem olan bir şey daha var ki o da düzenli egzersiz. Ancak Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin Kahraman’ın her gün egzersiz yapması gerekir raporları Silivri cezaevi yönetimi tarafından tam 27 aydır işleme alınmıyor. Tayfun Kahraman’ın sadece bir gün, bir saat egzersiz hakkı var. Bu kısıtlama onun hastalığının daha da ilerlemesine neden oluyor. Cezaevi, bu talebin yerine getirilememesinin nedeni olarak organizasyon yetersizliğini öne sürüyor. En büyük cezaevini biz yaptık diye övünenler, sıra mahkum haklarına gelince sınıfta kalıyorlar.

ADALET BAKANINA ÇAĞRI

Adalet Bakanına sesleniyorum, cezaevlerini intikam aracı olarak kullanmaktan vazgeçin. Tayfun Kahraman’ın tedavisi için Hastane raporunun gerekleri bir an önce yerine getirilmesini sağlayın. Aksi halde doğacak olumsuz sonuçlardan Bakanlığınız sorumlu olacaktır.”

ADALET BAKANINA 5 SORU

Sevda Erdan Kılıç, TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde de Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un şu soruları yanıtlamasını istedi:

1.         Tayfun Kahraman’ın üç ayda bir gerçekleşen hastane sevkine, jandarma kontrolünde elleri kelepçeli bir şekilde getirilip, götürlmesi konusunda bilginiz bulunmakta mıdır?

2.         Tayfun Kahraman’ın MS hastalığı nedeniyle cezaevinde hasta takibi yapılabilmekte midir?

3.         Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Kahraman için ‘Hastanın mevcut MS hastalığında egzersiz ve hareket en az kullanılan tedaviler kadar önemli olup, Tayfun Kahraman’ın düzenli her gün spor saatlerinin ayarlanması ve egzersiz yapmasının sağlanması rica olunur” denmesine karşın, egzersiz günleri neden doktor raporuna uygun hale getirilmemiştir?

4.         Cezaevi egzersiz günlerine ilişkin olarak “organizasyonel yetersizlik” gerekçesini öne sürmüştür. Cezaevi’nde hasta mahkumlara uygun koşulların sağlanamaması hakkında ne düşünüyorsunuz?

5.         Tayfun Kahraman hakkındaki Hastane raporunun gereği yerine getirilecek midir? Bununla ilgili olarak Bakanlığınız ne yapacaktır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sevda Erdan Kılıç, Adalet Bakanı’na seslendi: Cezaevlerini intikam aracı olarak kullanmaktan vazgeçin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

EGEPRESS ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin