Manisa’daki ASM çalışanları vergide adalet istiyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Haber: Hülya Kılınç

Türkiye’nin birçok kentinde “Vergide adalet” talebi ile başlatılan Çarşamba Eylemleri Manisa’da dün Şoförler Cemiyeti Aile Sağlığı Merkezi (ASM) binası önünde gerçekleştirildi. Manisa Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın birlikte düzenlediği eylemde, vergi yükü ve emek sömürüsüne karşı mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulandı.

SES ve Manisa Tabip Odası’nın birlikte hazırladığı eylem programında yapılan basın açıklamasında ASM’lerde çalışanlarından haksız ve adaletsiz bir şekilde kesilen vergi oranlarının en fazla yüzde 15 ile sınırlanması ve yıl içinde sabit kalması talep edildi.

Topluluk adına basın açıklamasını SES Manisa Şube Başkanı Figen Pehlivan okudu. Pehlivan, ekonomik krizle birlikte ücretli çalışanların üzerindeki vergi yükü ve temel ihtiyaçlar üzerinden alınan dolaylı vergi oranlarının arttırılmasıyla çalışanların üzerine eklenen yükün dayanılmaz hale geldiğini kaydetti.

“TALEPLERİMİZ YERİNE GELENE KADAR MÜCADELEYE DEVAM” 

Pehlivan açıklamasında şi ifadelere yer verdi “Vergi dilim sınırları yıllar içinde enflasyonun çok daha altında bir oranda artırılarak daha ilk aydan itibaren yapılan zamlar vergi dilimi içinde kaybolmakta, hükümet kaşıkla verdiğini kepçe ile alma politikalarına devam etmektedir. Amacımız vergide adalet ve sabit yüzde 15 vergi. Milyarlarca liralık ihale yapanlardan, kuyumculardan, fabrika sahibi olanlardan alınmayan vergiler bizden bordro üzerinden alınıyor. ASM çalışanlarından haksız ve adaletsiz bir şekilde kesilen vergi uygulamasından vazgeçilene dek, kesintilerin yıl içinde sabit kalması ve vergi kesinti oranının en fazla yüzde 15 ile sınırlanması gerçekleşinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz.”

“BU YASAYI MUTLAKA İPTAL ETTİRECEĞİZ”

Sağlıkla ilgili bazı kanunlarda değişiklik yapılması ile ilgili 5 Şubat 2024 tarihli kanun teklifinin  meslek örgütlerinin ve milletvekillerinin itirazlarına rağmen mecliste kabul edilmesine de değinen Pehlivan şunları söyledi “ Böylece Aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına yapılan destek ödemesinin disiplin cezası alınması halinde kesintiye uğraması ile ilgili düzenleme yasallaşmış oldu. Geçmiş yıllarda Sağlık Bakanlığı döner sermaye ek ödeme verilmesi hakkında yönetmelik aleyhine açtığımız davalarda Danıştay disiplin cezası verilmesi halinde ek ödeme kesintisi yapılması ile ilgili maddeleri iptal etmiştir. İptal gerekçesi ise bir fiile 2 ceza olmaz kuralıdır. Tüm itirazlarımıza rağmen bu yönetmelik maddeleri kanunlaştırılmıştır.

Sağlık torbaya sığmaz diyerek mücadele ettik. Hukuksal ve demokratik mücadelemizin bu konuda da devam edeceğini bir kez daha ifade ediyoruz. Bu yasayı da mutlaka iptal ettireceğiz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Manisa’daki ASM çalışanları vergide adalet istiyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

EGEPRESS ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin