Koşer Tuz Nedir? Faydaları ve Zararları

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koşer tuz, et türlerinde kullanımı olan bir çeşittir. Kalp ve damar sağlığına iyi gelen faydaları bulunmaktadır. Fazlası çok zararlıdır.

Koşer Tuz

Koşer tuz nedir; tuzlu suya uygulanan buharlaştırma işlemi sonrasında elde edilen bir tuz çeşidi olmakla birlikte yeraltındaki tuz yataklarından ya da denizden elde edilmektedir.

Koşer tuzu nasıl elde edilir sorusunun en doğru cevabı bu şekilde verilebilir. Katkı maddesi olmayan iri taneli bir tuzdur. Kristal parçacıkları andıran görüntüsüyle ve topaklanmayı önleyen yapısıyla oldukça kolay uygulama sağlar.

Koşer tuzu ne demek, koşer tuzu nedir; Yahudi inancında uygulanan eti tuzlama işleminden adını almaktadır. Etin içinde kan kalmaması için ezilmesi ve her yerinin tuzlanması amacıyla bu tuz kullanılmaktadır. Koşer tuz gıdaya yapışan ve nemi çeken özelliği ile tercih edilmektedir.

Koşer tuzu sofra tuzuna oranla daha hafif bir tada sahiptir. Çünkü sofra tuzuna tadı arttırmak adına farklı ilaveler yapılmaktadır. Bu durum sofra tuzuna baskın ve yakıcı bir tat katar.

Koşer tuzu rafine edilmemiş bir tuz olduğundan, kullanımı sağlık açısından daha uygun olan ve aşçılar tarafından da lezzete lezzet katma özelliğinden dolayı sıklıkla tercih edilen bir tuzdur.

Koşer tuz fiyat olarak diğer tuzlara oranla biraz daha pahalıdır. Koşer tuzu satın al şeklinde yapacağınız aramalarda karşınıza birçok farklı site çıkabilmektedir. Genel olarak koşer tuzu nerede satılır derseniz; koşer tuz migros gibi marketlerin yanı sıra birçok internet sitesinden alınabilir.

Koşer Tuz Nasıl Saklanır?

Koşer tuz gurme tuz olarak da anılmaktadır. Bu yönüyle iyi aşçılar tarafından kullanılmaktadır. Koşer tuz nasıl saklanır derseniz; ağzı açıldıktan sonra, nem çekme özelliğinden dolayı çabuk nemlenen bir tuzdur.

Bu yüzden hava almayacak şekilde ve nemsiz ortamlarda muhafaza edilmesi çok önemlidir. Karton kutularda muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Aşçılar koşer tuzun çabuk nemlenen yapısından dolayı kullanacakları kadar tuz miktarını yanlarında bulundurmaktadırlar. Aksi takdirde alınan miktar kullanılmayıp bekletilirse özelliğini kaybedip nemlenir. Paketten alınan miktardan kalan tuz ise asla pakete tekrar konmamalıdır.

Koşer Tuz Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Koşer tuz, isim yapmış restoranların şefleri tarafından kullanılan bir tuzdur. Koşer tuz yemeklerde nasıl kullanılır merak konusudur. Özellikle et ve balıkta kullanılan bu tuz, temiz ve hafif tadıyla aşçıların öncelikli tercihidir.

Koşer tuzun et ve balığın nemini çekme özelliği olduğundan, gıdanın yüzeyine yapışır ve pişirme sırasında tavaya ya da tepsiye yapışmasını önler. Uygulanan tuz miktarının kaybolmaması açısından da oldukça doğru bir kullanım sağlar.

Pirzola, et dilimi ya da rosto gibi ürünlerde, etin kolay pişmesini sağladığı için tercih edilmektedir. Koşer tuz çabuk erimeyen yapısından dolayı kaya tuzu ya da deniz tuzunun uygulandığı her gıdaya uygulanabilir.

Baskın bir tuz tadı gelmemesini sağlayan özelliği ile birçok soslarda, salatalarda, baharat karışımlarında kullanılmaktadır. Yahudi mutfağında kültürlerine özgü çörek ve ekmeklerin yapımında yer almaktadır.

Koşer tuzunun en ilginç kullanım yönü kahveye ilave edilmesidir. Kahvenin acı ve suyun bayat tadını alan bu tuz, enfes içime sahip kahveler yapmanıza olanak sağlıyor.

Özellikle Sibirya, Kuzey İskandinavya, Macaristan ve denize kıyısı olan birçok ülke kültüründe kahveye tuz ilavesi vardır. Hatta bazılarında kahve deniz suyuyla yapılmaktadır.

Koşer tuzu kraker,  ekmek çubukları, galeta gibi ürünlerin üzerine serpmek amacıyla kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra konserve, marine gibi işlemlerde de tercih edilir. Patlamış mısırda da kullanılmaktadır.

Koşer tuz turşu yapımında, çıtır çıtır olması istenen fırın ürünlerinde kullanılmaktadır. Turşudaki ürünlerin doğal rengini korumasını, turşu suyunun berraklığını kaybetmemesini sağlarken, fırında pişirilen gıdaların daha gevrek olmasına imkan tanır.

Koşer Tuzun Faydaları

Koşer tuzu oldukça popüler olan bir tuzdur. Yemeğe verdiği lezzet sayesinde birçok aşçı tarafından kullanılan bu tuzun sofra tuzuna kıyasla sağladığı avantaj sadece tadıyla sınırlı değildir.

Doğru miktarlarda tüketildiği takdirde sağlık açısından birçok faydayı da beraberinde getirmektedir. Koşer tuzun faydaları şu şekildedir:

 • İyot içermemesinden dolayı tansiyon problemi olanlar için kullanımı oldukça idealdir.
 • Kalp ve damar sağlığını korur.
 • İştah açar.
 • Hiçbir katkı maddesi içermediği için sağlık açısından yararlıdır.

Koşer Tuz Nelere İyi Gelir?

Koşer tuzu birçok kişi tarafından ismi dahi duyulmamış bir tuz olabilir. Çok uzun yıllardır kullanılan bu tuzun hem lezzet açısından hem de sağlık açısından sağladığı birçok fayda bulunmaktadır.

Koşer tuzu nelere iyi gelir derseniz, Tiroit bezi az çalışan kişilerde görülen el titremesi, çarpıntı ve zayıflama gibi durumları ortadan kaldırır. Ayrıca tansiyonu yükselen kişilerde bu durumu tetikleyecek etkisi olmadığı gibi ihtiyaç duyulan tuz miktarını sağlar.

Koşer Tuzun İçindeki Vitaminler

Koşer tuzu içinde doğal olarak bulunan maddeler dışında katkı maddesi yer almaz. İyot içermez, sodyum klorürden oluşur. Koşer tuzun içindeki vitaminler ve mineraller şöyledir; kalsiyum, magnezyum, bakır, selenyum, potasyum, manganez, çinko.

Koşer Tuzun Kalorisi

Koşer tuzu yemeklerde baskın olmayan, güzel bir lezzet katan bir tuzdur. Kullanılan miktar açısından yoğun olmadığından sofra tuzuna oranla granül haldeyken daha çok kullanılabilir.

Koşer tuzun kalorisi 100 gr’da 1 kaloridir. İçinde; 0,2 gr karbonhidrat, 10 mg potasyum, 40 mg kalsiyum, 0,6 mg demir bulunmaktadır.

Koşer Tuzun Zararları

Koşer tuzun zararları çok fazla tüketildiği zaman görülür. Normal kullanım şartlarında bilinen bir zararı bulunmamaktadır. Koşer tuzun fazla kullanımında ortaya çıkan zararlar şu şekildedir:

 • Yüksek tansiyona yol açar.
 • Kilo alımına sebep olur. Fazla yemeye sebep olmaktadır.
 • Omurilikte kireçlenmeye yol açabilir.
 • Bağırsakların çalışmasını yavaşlattığından, çeşitli sorunların yaşanmasına sebep olabilir.
 • Böbrek taşı oluşmasına neden olur. Böbreklerde hasar oluşturur.
 • Hamile kadınların kullanması konusunda dikkatli davranması gerekir. Bebeklerin gelişimini kötü etkilerken, doğum önce normal doğum ihtimalini sekteye uğratacak etkiler yaratabilir.
 • Vücutta fazla su tutmaya bağlı olarak şişmeye sebep olur.
 • Kalp yetmezliğine yol açabilir.
 • Akciğer hastalıkları yaşanabilir.
 • Eklemlerde yanma hissine neden olabilir.

Kalsiyum emilimini azaltır ya da engeller. Bu da kemiklerin gözenekli yapısının artmasından dolayı olası kırılma riskinin artmasına neden olur. İskelet yapısında deformasyonlara yol açar. Özellikle yaşlıların ve menopoz dönemimdeki kadınların çok dikkatli olması gerekmektedir.

 • Kanser riskini arttırabilir.
 • Mide rahatsızlıklarına yol açabilir.
 • Hormon dengesini bozabilir.

Sinir sisteminde hasara yol açarak; baş dönmesine, kas kramplarına ve titremeye neden olabilir. Algılama sorunları, depresif bozukluklar ve kafa bulanıklığı yaşatabilir.

Görüldüğü gibi koşer tuzu fazla tüketildiği takdirde, birçok sağlık problemine yol açabilmektedir.

Sağlıklı beslenmek adına tuz tüketimine dikkat edilmeli ve yediğimiz gıdalardan doğal olarak aldığımız tuz miktarının yetersiz kaldığı durumlarda ve yemeklere lezzet katmak amacıyla çok az miktarda tuz tüketilmelidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Koşer Tuz Nedir? Faydaları ve Zararları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

EGEPRESS ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin