Klimaların Nasıl Çalışır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Klima, ortamdaki havayı ısıtıp veya soğutup, havadaki nem miktarını azaltıp, havayı tozdan arındırıp temizleyerek insanların daha ferah bir ortamda yaşayabilmelerini sağlayan araçtır. Günümüzde işyerlerinde, evlerde, araçlarda, ofislerde ve birçok yerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
İlk modern klima sistemi genç bir elektrik mühendisi olan Willis Haviland Carrier tarafından 1902 yılında, bir basım fabrikasında sıcaklık ve nemi kontrol etmek amacıyla geliştirilmiştir. Bu sistem, uygun kağıt ölçülerini yakalama, mürekkep hizalamasını sağlama ve kağıtların bozulmasını engelleme bakımından oldukça başarılı sonuçlar vermiştir. Bu sistem şöyle çalışmaktaydı: taşıyıcı borular yardımıyla sisteme alınan sıcak hava soğutucu sisteme alınarak buradaki borularla soğutulurdu. Buradan soğuk hava tesise verilirdi. Dikkat edildiği gibi ilk kurulan klima sistemi sadece soğutma üzerine çalışıyordu.
Klimalar İlk keşfedildiğinde geniş bir kullanım alanına sahip olmayıp, özellikle sıcak yaz aylarında tiyatro ve mağazalarda insanların konforunu sağlamak amacıyla kullanılmaktaydı. Bütün teknolojik ürünlerde olduğu gibi klimalar da ilk keşfedildiğinde kurulum maliyetinin yüksek olması nedeniyle her yerde bulunmaktan ziyade insanların yoğun olarak bulunduğu bazı yerlere kurulurdu.
İnsanların rahat ettiği çevre sıcaklığı havadaki neme bağlıdır. Aşırı sıcaklık, aşırı nemden daha iyidir. Örneğin; 40 °C sıcaklık ve %10 nispi neme sahip hava, 30 °C sıcaklık ve %80 nispi neme sahip havadan daha iyidir. Çünkü yüksek nemde insan vücudunun sıcaklığa karşı gösterdiği tepki reaksiyonu yavaşlar. Bu nedenle klimaların havayı soğutmalarından ziyade havadaki nem oranını ayarlaması daha önemlidir.
Klimaların ana bileşenleri;
Evaporatör: İçerisindeki akışkanın ısıtılmasını ve buharlaştırılmasını sağlayarak ortam sıcaklığını düşüren parça.
Kondensör: İçerisindeki akışkanın enerji vererek soğumasını sağlayarak ortam sıcaklığını artıran kısım.
Serpantin: Isıtılan veya soğutulan akışkanın sıcak yada soğuk yüzeyle temasını artıran mineraldir. Koyu yeşil renklidir.
Soğutucu gaz: Sıvı halden gaz hale dönüşüp, gaz halden de yoğunlaşarak sıvı hale geçebilen sıvı hale dönüşme özelliğinde olan kimyasal bir gazdır.
Klimaların çalışma prensibini termodinamiğin ikinci kanunu açıklamaktadır. Basit bir şekilde açıklayacak olursak, klimadaki soğutucu gaz sıvı veya gaz hale geçerek havanın ısısını düzenlemektedir.
Klimalar dışarıya hava verirken havayı nasıl temizliyor? Klimaların çalışma prensibi dışarıdaki havayı alarak Kondanser ve Evaporatör vasıtasıyla ısıtıp veya soğutup fan aracılığıyla dışarı verir. Bu işlem esnasında dışarıdan çektiği havayı filtrelerden geçirip temiz hava olarak tekrar dışarı verir. Ancak şuna dikkat etmek gerekmektedir: Klimaların daha sağlıklı çalışması ve uzun ömürlü olması için filtrelerinin sık sık temizlenmelidir.
Gelelim klimalar neden dışarıya su tahliye ediyor. Sıcak hava evaporatörden geçirilerek içindeki nem evaporatöre yapışır. Burada yoğunlaşan nem su damlası şeklinde tahliye edilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Klimaların Nasıl Çalışır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

EGEPRESS ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin