İzmir’in 10 Gizemli Antik Kenti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her yönüyle mistik bir enerji barındıran ve Helenistik Dönem’in en önemli yerleşim yerlerine ev sahipliği yapan İzmir birbirinden büyüleyici antik kent ve ören yerlerine de ev sahibi olmuş. Zamanda yolculuğa çıkabileceğiniz en gizemli antik kenti sizler için sıraladık.

  1. Efes Antik Kenti

İzmir denince akla gelen ilk cazibe merkezlerinden olan Efes Antik Kenti, İzmir’i ziyaret edip kültür turizmi yapmak isteyenler için de ilk destinasyon. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan Efes Antik Kenti oldukça geniş bir alana yayılan zengin bir ören yeri. 21.000 kişilik kapasitesi bulunan bir tiyatrosu, kütüphanesi, tapınağı ve evleri ile büyüleyici bir antik yaşam merkezi.

 

Çalışma saatleri: 08.00-00.00 (Her gün açıktır.)

Giriş bileti fiyatı: MüzeKart geçerli. Kartsız: 700 TL

Efes Antik Kenti Konumu

  1. Bergama Antik Kenti

İzmir şüphesiz dünyanın en önemli tarihi yapılarını muahafaza eden bir hazine sandığı desek yanlış olmaz. 2014 Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren bir diğer uluslararası yapı da Bergama Ören Yeri. Pergamon Antik Kenti olarak da bilinen kent, M.0. 7-5. yüzyıla dayanır. Kale anlamına gelen ‘Perg’ kelimesinden adını alan antik şehirde tapınaklar, evler, dükkanlar ve gymnasion bulunur. Dünya mirası olarak kabul edilen bu antik kenti ziyaret etmek için yine macera dolu bir yolculuğa çıkıp bir otobüs bileti alabilirsiniz.

 

Çalışma saatleri: 08.00-20.00 (Her gün açıktır.)

Giriş bileti fiyatı: MüzeKart geçerli.

Bergama Antik Kenti Konumu

  1. Agora Antik Kenti

İzmir, Konak’ta konumlanan ören yeri adını pazaryeri anlamına gelen ‘Agora’ kelimesinden alır. Kentte yer alan yapıların bir kısmı M.Ö. 2. yüzyıla kadar uzanır. Özellikle Roma Dönemi yaşamını yansıtan Grekçe graffitiler büyük ilgi topluyor.

Çalışma saatleri: 08.30-19.30 (Her gün açıktır.)

Giriş bileti fiyatı: MüzeKart geçerli.

Agora Antik Kenti Konumu

  1. Metropolis

Torbalı’da yer alan Metropolis Antik Şehri, adını yanı başında uzanan Meter Gallesia tanrıçasından alır. İlk yerleşimin Taş Devri’nde gerçekleştiği düşünülen antik kent, 4.000 kapasiteli tiyatrosu, peristilli ev, meclis binası, stoa, hamamlar ile Helenistik ve Roma Çağı’nın en belirgin örneklerini inceleyebileceğiniz bir ören yeri.

Çalışma saatleri: 08.30-19.00 (Her gün açıktır.)

Giriş bileti fiyatı: Ücretsizdir.

Metropolis Antik Kenti Konumu

  1. Teos Antik Kenti

Antik Dönem’in en önemli tanrılarından Dionysos’a adanmış en büyük tapınak Teos Antik Kenti’nde yer alır. Tarihi M.Ö. 1000 senesine uzanan kenti sınırlarında pazar yeri, surlar ve limanın kalıntıları gözlemlenebilir. Zeytin ağaçları ile bezeli antik kentin ikonik simgesi 2000 yaşındaki Teos Antik Zeytin Ağacı’dır.

Çalışma saatleri: 08.30-19.00 (Her gün açıktır.)

Giriş bileti fiyatı: MüzeKart geçerli.

Teos Antik Kenti Konumu

 

  1. Miletos Antik Kenti

Kuruluşu kesin olarak bilinmese de tarihi kayıt ve belgelere göre antik şehrin inşası M.Ö. 5. yüzyıla uzanır. Bünyesinde tiyatro, liman, hamam, anıt, pazar yeri, stadyum ve depo gibi gündelik yaşam merkezlerinin yanı sıra kamu binaları da yer alır. Antik Yunan Dönemi’nde felsefenin ve bilimin yuvası olup, Anaksimenes ve Thales gibi isimlere ev sahipliği yapmıştır.

Çalışma saatleri: 08.30-19.00 (Her gün açıktır.)

Giriş bileti fiyatı: MüzeKart geçerli.

Miletos Antik Kenti Konumu

  1. Smyrna Antik Kenti

Smyrna Antik Kenti, Bayraklı sınırlarında yer alır ve Tepekule Höyüğü olarak da bilinir. Amazon Kraliçesi Smyrna’dan adını aldığı varsayılan bu antik yerleşim kenti coğrafi olarak bir höyük üzerinde kurulu. Homeros’un memleketi kabul edilen antik şehirde İzmir’in en büyük dini yapısı olan Athena Tapınağı yer alır. İlyada Destanı ve Helenistik Dönem merakı olanlar mutlaka ziyaret etmeli.

Çalışma saatleri: 08.30-19.30 (Her gün açıktır.)

Giriş bileti fiyatı: MüzeKart geçerli.  Kartsız giriş: 50 TL

Smyrna Antik Kenti Konumu

  1. Yeşilova Höyüğü

İzmir’de höyük üzerinde kurulu antik ören yerlerinden biri de Bornova’daki Yeşilova Höyüğü üzerindedir. Kuruluşu M.Ö. 8500 yılına dayanan bu antik şehir, esasen Neolitik Çağ’dan kalma bir köy yapısını taşır. Özellikle çocuklu aileler için harika bir deneyim olabilir zira çocuklarınızla dönemin giysilerini giyip çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz.

Çalışma saatleri: 08.30-19.30 (Her gün açıktır.)

Giriş bileti fiyatı: MüzeKart geçerli.

Yeşilova Höyüğü Konumu

  1. Klazomenai Antik Kenti

Urla’da yer alan Klazomenia Antik Kenti bölgede bulunan 12 İyon şehrinden biri. Bu antik kentin en önemli yanı ise dünyanın en eski zeytinyağı üretim fabrikası denilebilecek bir tesis bulunması. M.Ö. 6. yüzyıla dayanan antik kenti ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Çalışma saatleri: 08.30-19.00 (Her gün açıktır.)

Giriş bileti fiyatı: Ücretsiz

Klazomenai Antik Kenti Konumu

  1. Asklepieion Antik Kenti

M.Ö. 4. yüzyıla uzanan tarihi ile sağlık ve şifa tanrısı Asklepios’ ithafen kurulmuş bir şifa merkezidir. Mimari yapısı ve tedavi usulleri ile oldukça ilgi çeken antik kentte su kaynakları, uyku odaları ve tapınaklar mevcut. Bergama’da konumlanan bu şifa hastanesi özellikle bölgede çıkan suyun şifalı olduğu inancını da korur.

Çalışma saatleri: 08.30-20.00 (Her gün açıktır.)

Giriş bileti fiyatı: MüzeKart geçerli.

Asklepieion Antik Kenti Konumu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Düğün mevisimi kapıda. Romantik çiftlere özel balayı otelleri

 

2+2 Otobüs arasındaki fark nedir?

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İzmir’in 10 Gizemli Antik Kenti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

EGEPRESS ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin