Hediye Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sevdiklerimize Hediye Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz sorusu son zamanlarda artmaktadır. Hediyeleşmek, duyguları ifade etmenin en güzel yollarından biridir. Tarihine baktığımız zaman epey eskilere gitmemiz gerekir. Hatta insanların yazının icadından önce de hediyeleştikleri bilinir. Pek aslı olmasa da bazı hayvan türlerinin hediyeleştiği söylenir. Hediyeleşmek, bazı insanlar için yemek, uyumak, barınmak kadar önem taşır.

Peki, hediyeleşmek insan hayatında neden bu kadar önemlidir? Bu sorunun cevabı kişiden kişiye farklılık gösterse de, sevgimizi ifade etmenin bir başka yoludur hediyeleşmek diyebiliriz. Hediyeleşmek hem siz memnun eder, hem de karşınızdakini.

Hediyeler sevdiklerimizi mutlu etmek için alınır. Öğretmenler Günü, Anneler Günü, Doğum Günü gibi özel günlerde ve sıradan anlarda ufacık bir hediye alarak bile sevdiklerimizi mutlu edebilirsiniz. Hediye için illaki maddi değeri yüksek olan bir şeyler almak gerekmez. Bazen söylenen güzel bir söz, alınan bir buket çiçek, çocuğun annesinin yanağına kondurduğu bir öpücük bile hediye olarak yeter. Her insan hediye almaktan keyif alır.  İnsanlar hediye alarak kendilerini özel hissederler.

Hediye almaktan daha zor olan ise hediyeyi beğenmektir. Sevdiklerimize hediye seçmek her zaman kolay olmaz. Bazen doğru hediyeyi seçmek ya da hediye alacağınız kişinin beğenip beğenmeyeceği endişesine kapılmak sizleri zorlayabilir. Miladi yılbaşının yaklaşmasıyla alışveriş merkezleri, marketler, hediyelik eşya mağazaları sevdiklerine hediye almak için gelen müşterilerle dolup taşıyor. Zaman kısaldıkça bu yerlerde daha baş döndürücü bir trafik yaşanacağa benziyor.

Özel günleri daha anlamlı hale getiren hediyeler sayesinde arkadaşlarınızla ve dostlarınızla ilişkilerinizi çok daha sağlam temeller üzerine oturtabilirsiniz. Peki, hediye alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini biliyor muyuz? Doğum günleri, evlilik yıl dönümleri, sevgililer günü, anneler günü, öğretmeler günü gibi tüm özel günlerde alışkanlık haline gelen hediyeyi seçerken dikkat edilmesi gerekenleri yani Sevdiklerimize Hediye Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz sorusunu detaylıca anlatacağız.

Hediye Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hediye anlayışı zaman değiştikçe değişiklik gösteriyor. İhtiyaçların çeşitlenmesi ve teknolojinin gelişmesiyle yeni hediye araç gereçleri çıkıyor ortaya. Ama kişiye özel hediye seçimi yerini koruyor. Alınacak hediyeler, alınacak kişiye göre değişiklik arz ediyor. Sevgiliye, eşe, anne babaya, çocuğa alınacak hediyeler farklılık gösteriyor.

Çocuğa Hediye Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Hediye deyince ilk akla çocuklar geliyor. Sevginizi göstermek amacıyla alınabileceği gibi, bir başarıyı ödüllendirmek amacıyla sık sık hediyeye başvuruluyor. Çocuklara alınan hediyelerin başında da oyuncaklar geliyor. Bu nedenle oyuncak alınırken çok dikkatli olmak gerekiyor. Çocuğun seviyesine uygun, sosyal, duygusal, zihinsel becerilerinin gelişimine katkı sağlayacak oyuncakların seçimi önem taşıyor. Günümüzde çocuğun gelişimini olumsuz etkileyecek oyuncaklar da piyasada bulunduğu ve zaman zaman yasaklandığı için, oyuncak almadan önce bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor. Bu hususlar;

 • Oyuncak, çocuğun yaşına ve aktivitelerine uygun olmalı,
 • Zararlı içerikler ve karakterlerden uzak durulmalı,
 • Çocuğun gelişimine katkı sağlayan oyuncaklar tercih edilmeli,
 • Çocuğun etkinlik yapabileceği oyuncaklar tercih edilmeli,
 • Hazır oyuncak almak yerine evde bulunan basit araç gereçlerle de oyuncak yapılabilir.

Oyuncağın çocuğun gelişimine katkıları fazla olmasına rağmen oyuncak alma konusunda dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de aşırıya kaçılmamasıdır. Çocuğun her istediğinde hediye olarak oyuncak alınması, çocukta tatminsizlik duygusunun oluşmasına yol açabilir. Çocuğun her istediğinin alınmaması anne ve baba tarafından başta pek hoş karşılanmasa da, zamanla bunun faydası görülecektir.

Çocuğun da anne babasına hediye alırken kendi hediyesini yapmasına yardımcı olunmalıdır. Çocuk aile bütçesini zorlayacak hediyelere yönlendirilmemelidir. Çocuk, kendisinin yapmış olduğu hediyelerle, hediye almanın yanı sıra hediye vermenin mutluluğunu da doyarak yaşayacaktır.

Eşe/Sevgiliye Hediye Alırken Dikkat edilecek Hususlar

Hediye alınacak kişinin cinsiyeti, yaşı, mesleği, hobileri, ihtiyaç duyduğu eşyalar farklılık göstermektedir. Hediye alırken;

Hediye seçerken duygusal olmaya dikkat edin.
Alacağınız hediye çok para harcamaktansa romantik olsun. Çiçek, özellikle kadınların en çok tercih ettiği romantizm kokan ürünlerden biridir.
Alacağınız hediye eşinizi ve sevgilinizi derinden etkilemelidir.
Aldığınız hediyeyi en güzel şekilde sunun. Şık ve güzel tasarlanmış bir hediye, dünyanın en güzel ve pahalı hediyesine eşdeğer olabilir.

Anne- Babaya Hediye Alırken Dikkat edilecek Hususlar

Başımızın tacı olan anne ve babalarımıza, özellikle anneler ve babalar günü, yaş ve evlilik yıldönümleri gibi özel günlerinde hediye almak, onları mutlu etmenin en güzel yollarından biridir. Anne ve babanın tercihleri farklı olacağından, hediye alırken bu hususlara dikkat etmek gerekiyor. Genç bir babaya sahipseniz, daha dinamik hediyeler; babanız biraz yaşlı ise biraz daha oturaklı hediyeler tercih edebilirsiniz. Babalar genellikle;

 • Fotoğraflı hediye kutusu,
 • Tekstil ürünleri,
 • Cüzdan,
 • Kalem,
 • Kupa,
 • Çikolata,
 • Kolonyadan hoşlanır.

Fakat siz bunlardan başka farklı hediye tercihlerini de deneyebilirsiniz. Annelere gelince; onlar için alınacak hediyeler arasında ziynet eşyaları ve dekoratif ürünler ön plana çıkıyor. Bunlar;

 • Kokulu mumluklar,
 • Yastık,
 • Yapay çiçekler
 • Aydınlatma eşyaları
 • Takı ve ziynet eşyaları
 • Çerçeve,
 • Biblo,
 • Mutfak ürünleri
 • Giyim ürünleridir.

Yukarıda sayılan bu ürünler hoşunuza gitmediyse, özel tercihlerinize göre annen ve babanızı mutlu edebilirsiniz.

Diğer Kişilere Hediye Alırken Dikkat edilecek Hususlar

Sevdiklerimize Hediye Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz sorumuzun son sorusu olan İş Arkadaşlarımız, Samimi Dostlarımıza Hediye alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunu cevaplayacağız.

İş arkadaşınız, samimi bir dostunuz, kardeşiniz ve akrabalarınıza da hediye almak istiyorsanız;

 • Hediye alacağınız kişi ile aranızdaki yakınlığa ve samimiyete bakın.
 • Hediyeyi kişiye özel seçin.
 • İlginç hediyelerle karşınızdakini heyecanlandırın.
 • Hediyeyi sunarken değişik yollar deneyin.
 • Riskli ürün hediye etmekten kaçının.

Sonuç olarak; hediyeleşmek insanlar arasındaki sevgi ve dostluk bağlarını güçlendirir. Hediyeleri sadece özel günlerde vermemeli, her fırsatta birbirimizle hediyeleşmeliyiz. Bu sayede hem insanları mutlu eder, hem de kendimiz mutlu oluruz. Sevdiklerimize Hediye Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz sorunuzun cevabını da vermiş olduk. Yaklaşan yeni yılın tüm insanlığa huzur ve mutluluk getirmesi dileğiyle…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Hediye Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

EGEPRESS ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin