Füme Tuz Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Füme tuz, aroması nedeniyle yemeklerde daha çok baharat amacıyla kullanılır. Midedeki yanmaları önleyen faydaları vardır. Fazlası zararlıdır.

Füme Tuz

Tuz, yemeklerin olmazsa olmazıdır. Ancak kalp ve damar sağlığı için olumsuz etkileri gündeme gelince, gerekliliği sorgulanır oldu. Bu sorgulama ile birlikte de alternatif ve sağlıklı tuz çeşitleri aranmaya başladı.

Yosun tuzu, himalaya tuzu, iyotlu tuz gibi bilinen birçok çeşidin yanına, son zamanlarda bir de füme tuz eklendi. Bu tuz çeşidi, daha çok özel damak zevklerine hitap eden bir türüdür. Yapısı gereği granül halinde bulunan bu tuz, çeşitli tütsüleme ve islendirme işlemleri yapılarak elde edilir.

Füme tuzun püf noktası, direk ateşe temas ettirmeden, dumanla işleme tabii tutmaktır. Kokulu füme tuzu olarak da bilinen bu tuzu elde ederken, meşe, elma, armut, kiraz ve ayva ağaçlarından çıkan talaşlar kullanılır.

Yakıldığı zaman güzel bir koku yapan bu talaşların dumanı ile tuza koku verilir. Bilinen diğer füme yiyeceklerde olduğu gibi, is ve dumanın tuza sinmesi ile füme tadı elde edilir.

Ülkemizde üretimi yapılmayan ithal füme tuz, Çin’de yaygın olarak üretilmekte ve buradan temin edilebilmektedir.

Bunun dışında gurme ürün tedarikçileri ve bu ürünleri satan market veya restoranlardan alınabilir. Bulunması zor olduğundan fiyatı da biraz yüksek olan bu tuzu evde yapmak isteyenler, yemeklik deniz tuzunu uygun islendirme ve tütsüleme işletmelerinden geçirerek füme tuz elde edebilirler.

Füme Tuz Nasıl Saklanır?

Tütsüleme ve islendirme işlemleri, ilk çağlardan beri çeşitli yiyecekleri saklayabilmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu sayede et ve balık gibi ürünlerin uzun süre saklanması mümkündür. Kolay bozulması ile bilinen bu yiyeceklerin bile dayanma süresini uzatan bu işlemler, tuz için de bir hayli uzun bir ömür sunar.

Füme tuzu nasıl saklanır sorusunun cevabı da işte bu işlemlerde saklıdır. Uygun şartlarda ve doğru bir şekilde yapılan işlem, tuzun ömrünü uzatır. Bu sayede aylar hatta yıl süren bir zamanda füme tuzunu muhafaza etmek mümkündür.

Füme Tuzu Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Füme tuzu, sıradan bir tuzdan ziyade, yemeğe bir baharat veya çeşni tadı vermektedir. Tütsülenirken kullanılan ağaçtan aldığı aroma da bunun en büyük etkenlerinden biridir.

Füme tuzu kullanım alanları, mangal için hazırlanan et ve balıklar başta olmak üzere, tavuk ve ateşte pişecek diğer bütün yiyecekler olarak sayılabilir. Füme tuzu yemeklerde kullanımı için de salatalar, yumurtalı tarifler, burgerler ve çorbalar en uygun seçeneklerdir.

Füme Tuzunun Faydaları Nelerdir?

Birçok kişi tarafından henüz bilinmeyen ama oldukça yararlı olan füme tuzunun faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Hazmı kolaylaştıran bir özelliği vardır.
 • Vücuttaki gazı alır.
 • Midede oluşan yanma hissini önler.
 • Gastrit için uygun bir tercihtir.
 • Vücuda alınan mineral ve vitaminlerin kana ve hücrelerin içine nüfuz etmesini hızlandırır.
 • Vücudumuzda bulunan elektrolitlerin tuz dengesinin korunmasını sağlar.
 • Kan dolaşımını kolaylaştırır ve düzenler.
 • Böbrek, kalp ve akciğerlerin çalışmasını sağlar.
 • Vücutta biriken toksinlerin ve zararlı diğer maddelerin atılmasını sağlar.
 • Kan basıncını düzenler.
 • Acıkma hissini geciktirir. Doygunluk hissi verir.
 • Kulaklarda meydana gelen tıkanmaları en aza indirir.
 • Vücutta biriken ödemlerin atılmasını sağlar. Özellikle adet öncesi dönemi için çok faydalı bir durumdur.
 • Eklemlerin ve kemiklerin güçlenmesini sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Solunum sistemi ve dolaşım sistemi için çok faydalıdır.
 • Kemikleri ve vücuttaki bağ dokuları güçlendirir.
 • Metabolizmayı hızlandırmada oldukça etkilidir.

Füme Tuzu Nelere İyi Gelir?

Tuz, kullanımına dikkat edilmesi gereken bir besindir. Fazla tüketimi halinde tansiyon gibi bazı hastalıkları tetiklediği bilinmektedir. Ancak füme tuzu diğer tuzlardan farklıdır.

Elbette tüketiminde dikkatli olması gerekir. Ancak zarardan çok faydası vardır. Bu ikilem içinde insanların aklındaki soru, füme tuzu nelere iyi gelir oluyor haliyle. Öncelikle böbrek kalp ve akciğerlerin sağlıklı çalışmasını sağlar. Kemikleri eklemleri ve bağ dokuları güçlendirir.

Diyet menülerinde kullanılabilir. Çünkü acıkmayı geciktirerek doygunluk hissi verir. Hazmı kolaylaştırır. Midede yaşanan sorunlara iyi gelir. Mide yanması, gastrit gibi rahatsızlık veren durumlarla karşılaşılmasını önler.

Solunum sistemi, dolaşım sistemi, ve bağışıklık sistemi için oldukça faydalıdır ve güçlenmesini sağlar. Vücutta birikmiş toksinlerin ve zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Vitamin ve minerallerin kana karışmasını ve hücrelere nüfuz etmesini hızlandırır. Metabolizmayı hızlandırarak hem sindirimi kolaylaştırır hem de boşaltım sisteminin çalışmasını düzenler.

Füme Tuzu İçindeki Vitaminler Nelerdir?

Füme tuzu, doğadaki element ve minerallerin birçoğunu içinde bulundurur. Füme tuzu içindeki mineraller; kalsiyum, potasyum, magnezyum, manganez, bakır, çinko, selenyum ve iyottur. Füme tuzunda bulunan vitaminler ise, A ve C vitaminleridir.

Füme Tuzunun Kalorisi

Füme tuzunda bulunan kalori, 100 gramda yaklaşık 10 kcal olarak belirlenmiştir. Yani kalori oranı çok düşük olup, yemeklerde ve diyetlerde tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Füme Tuzunun Zararları

Bu besinin bilinen herhangi bir zararı yoktur. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller insan vücuduna oldukça faydalıdır. Füme tuzunun zararları, ancak aşırı tüketiminde ve beraberinde bir hastalık varsa ortaya çıkabilir. Bu yüzden tüketim miktarı önemlidir.

Ayrıca elde edilme aşamasında uygulanan tütsüleme ve islendirme işlemleri sırasında yapılan yanlış bir uygulama da alerjik veya sistemik bir rahatsızlığa sebep olabilir. Bu nedenle güvenilir yerlerden temin edilmesi gereklidir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Füme Tuz Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

EGEPRESS ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin