Döngel Meyvesinin Faydaları, Zararları ve Kalori Miktarı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Döngel meyvesi genelde reçel yapımında kullanılır. Sindirim sistemini düzenleye faydaları bulunur. 1 tanesi 10 kaloridir. Aşırı tüketim zararlıdır.

Gülgiller ailesinden olan döngel meyvesi, halk arasında muşmula, töngel gibi isimlerle de bilinmektedir. Ayrıca halk arasında yine beşbıyık ve ezgil gibi isimlerle de bilinmektedir.

Döngel meyvesi içinde bolca çekirdek bulunmaktadır. Olgunlaştıktan sonra kahverengi bir renk almaktadır. Yumuşak iç kısmı sayesinde kabuğu kolayca çıkmaktadır. Ülkemizde genellikle Marmara ve Karadeniz bölgelerinde yetişmektedir. Eğrilen dalları sayesinde kolaylıkla tanınmaktadır.

Ülkemizde farklı bölgelerde, farklı isimlerle bilinmesi hemen her bölgede yetişebilmesidir. Farklı isimlerde olsa da halk tarafından sevilen ama tadı ekşimsi olduğu için sürekli tüketilemeyen bir üründür.

Döngel Nasıl Saklanır?

Döngel nasıl saklanır sorusuna verilecek cevaplar oldukça fazladır. Ülkemiz saklama koşulları bakımından oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Bu nedenle her türlü saklama ortamında muhafaza edilebilen muşmula, reçel ve kurutma olarak saklanabilir.

Muşmula reçeli olarak muhafaza edildiği gibi kurutma yöntemi ile de saklanabilmekte ve sonrasında tüketilmektedir. Reçelinin ve kurutmasının yanında aynı zamanda belli yörelerde turşu olarak da saklanmaktadır.

En çok bilinen saklama koşulları reçel ve kurutma olmasının yanında taze hali ile de buzdolabında saklanabilmektedir. Bunun için taze muşmula meyvesi kısa sürede tüketilmelidir. Döngel reçeli de yapıldıktan sonra uygun şartlarda korunmalıdır. Aksi halde şekerlenebilir ve tazeliğini kaybedebilir.

Döngel Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Döngel yemeklerde nasıl kullanılır sorusuna verilecek cevap, reçel ve kurutma olarak göze çarpmaktadır. Özellikle döngel meyvesi reçeli, kek ve kurabiyelerde kullanılabilir. Ayrıca kurutma şeklinde kullanılan döngel meyvesi ile yine keklerde iç malzemesi olarak kullanılabilir.

Turşu olarak da kullanılabilen meyve, özellikle kış aylarında yemeklerin yanında tamamlayıcı konumdadır. Bilinen kullanım alanları bunlar olmakla beraber, farklı şekillerde de kullanılabilir. Yemeklerin soslarında ya da tatlı ve pastaların içinde veya sos olarak da kullanılabilir.

Döngel Faydaları

Saymakla bitmez denilecek şekilde olan döngel faydaları şu şekildedir.

·       Bağırsak sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Sindirim faaliyetlerini düzenler.

·       Yaprağı ile hazırlanan çayın, böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Böbrek taşı düşürmede yardımcı durumdadır.

·       Yine bağırsaklarda meydana gelen iltihapları sökmede yardımcıdır. Ayrıca iltihap oluşumunu da engeller.

·       İyi bir toksin atıcı özelliğe sahiptir. Özellikle çay olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Metabolizma hızlandırıcı özelliği ile kilo vermeye yardımcı olur.

·       Kan dolaşımını hızlandırır. Yorgunluğu alır.

·       Enerji veren bir besin türüdür. Özellikle kurusu çay ile birlikte tüketilmektedir.

·       Öksürüğü keser, astım krizlerini engeller.

·       Göz sağlığını korur. Romatizmalara iyi gelir.

·       Kolon kanserini engellemede yardımcı konumundadır.

·       Ağızda oluşan kötü kokuları gidermeye yardımcı olmaktadır.

Döngel Nelere İyi Gelir?

Birçok konuda yarar sağlayan döngel nelere iyi gelir sorusunun cevabı oldukça geniştir. Yaprağı kaynatılarak elde edilen suyun ağrı kesici özelliği bulunduğu söylenmektedir. Ayrıca günün yorgunluğunu alacak kadar enerji verici özellik taşımaktadır.

Bunların yanında birçok kanser oluşumuna engel olurken, böbrek taşı düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca düzenli olarak tüketildiğinde böbrek taşının da oluşumunu engeller. Ayrıca döngel meyveleri kaynatılıp içilirse ishal rahatsızlığını da iyi gelmektedir.

Döngel İçindeki Vitaminler

Muşmula içeriği bakımından oldukça fazla lif oranına sahiptir. Ayrıca düzenli olarak tüketildiğinde mineral bakımından da zengindir. Demir, potasyum, kalsiyum ve folik asit ile birlikte iyi bir magnezyum deposudur. Döngel içindeki vitaminler ise A ve C vitaminleridir. Özellikle C vitamini kış aylarında çok fazla yarar sağlamaktadır.

Döngel Kalorisi

Döngel kalorisi düşük olan bir meyve olarak göze çarpmaktadır. 1 adet muşmula kalorisi yaklaşık 10kcal değerindedir. Yine 1 adet meyvede 2.12 karbonhidrat ve 0,1 protein bulunurken, 2 gram lif bulunmaktadır.

Döngel Zararları

Yararı olduğu kadar döngel zararları da bulunmaktadır. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi fazla tüketimdir. Ayrıca yüksek tansiyon hastalarının fazla tüketmemesi tavsiye edilmektedir. Bu nedenle yüksek tansiyon hastalarının tüketmeden önce doktora danışmaları gerekmektedir.

Ayrıca çekirdeklerinin yutulmaması gerekmektedir. Fazla tüketildiği takdirde tüm ürünlerde olduğu gibi beklenmeyen sonuçları çıkabilmektedir. Bağırsak hareketlerini düzenlediği için fazla tüketildiği takdirde ishale ve başka türlü rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Bu nedenle muşmula meyvesi başta olmak üzere tüm ürünlerin fazla tüketilmemesi gerektiğini unutmamak gerekir. Aksi halde istenmeyen sonuçlar çıkabilmektedir. Ayrıca kronik rahatsızlığı olanların bir ürünü tüketmeden önce doktora başvurmaları en doğru adımlardan biri olacaktır. Bu nedenle kronik hastalar tüketmeden önce doktora başvurabilirler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Döngel Meyvesinin Faydaları, Zararları ve Kalori Miktarı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

EGEPRESS ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin