Bel Ağrısının Sebepleri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bel Ağrısı Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri şüphesiz ki son zamanlarda birçok kişinin araştırmış olduğu konulardandır. Bel ağrısının birçok sebepleri vardır. Bunlardan bazıları Bel Fıtığı, Bel düzleşmesi ve daha birçok hastalık. Bu yazımızda sizlere Bel Ağrısı Sebepleri ve Tedavi Yöntemlerini göstereceğiz.

Bel Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Sırt, boyun ve sırt ağrıları hayatınızı kabusa çevirebilir. Bu dayanılmaz ağrı, bir fıtık veya sinir sisteminin tükenmesinden kaynaklanan fibromiyaljiye bağlı olabilir. Bir tedavi seçeneği olan robotik lazer, ağrının kaynağına gider ve dokuyu onarır.

Yaşam koşullarında hareketsiz çalışma, hareket etmeme, yetersiz beslenmeye bağlı kilo alma gibi sebeplerden kaslar ve omurilik sistemi olumsuz etkilenmektedir. Ve bizi travmaya karşı daha da savunmasız hale getiriyor. Bu nedenle son yıllarda kalça, boyun ve sırt ağrılarında belirgin bir artış olmuştur.

Fıtık

Sırt ve boyun ağrıları deyince aklımıza hemen kalça ve boyun kırıkları gelir. Hastaların en çok korktuğu bu olasılıklardır. Haksız da değildir. Elbette en sık gördüğümüz omurga ağrıları bizi korkutan ve ameliyata götüren kalça ve boyun kırıklarıdır. Fıtık doktorunun vereceği doğru karar çok önemlidir. Bu karar hastanın ağrısını azaltır.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli soru fıtığa neden olabilecek faktörlere bakmaktır. Elbette bel ve boyundaki fıtıklar da ağrıya neden olur. Boyun fıtığı ağrısı boyun ve kollarda, bel fıtığı ağrısı ise bel ve bacaklarda görülür. Fıtığın büyüklüğü ve yeri ağrının derecesini ve yerini belirler. Bugünkü yazımızda kalça, boyun ve sırt ağrılarının nedenleri ve tedavileri hakkında bilgi verilmektedir.

Fibromiyalji

Küçük bir fıtık, hatta küçük bir fıtık, MRI taramalarımızın çoğunda görülebilir. Bu fıtıkların hepsi ağrılı değildir ve tedavi bile gerektirmez. Sinire zarar verecek kadar büyük olmayan fıtıklar için günümüz tedavisi ameliyat gerektirmez. Bunun nedeni, yönlendirilmemiş veya gereksiz ameliyatın iyi gitmemesi ve hastanın ağrı içinde kalmasıdır. Hastanın ağrıları geçmezse hekim hekim dolaşıyor, psikolojisi bozuluyor ve tatmin olmuyor.

Diğer en yaygın ağrı nedeni ise sinir sistemindeki aşınma ve yıpranma sonucu kalça, boyun ve sırtın belirli bölgelerindeki kas kasılmalarıdır. Uykusuzluk, aşırı zorlama ve stres başlıca suçlulardır. Ağrı bazen çok şiddetlidir ve ağrı kesicilere cevap vermez. Hastalar gün boyu ağrı çekerler ve kızgın olduklarında ya da yorgun olduklarında ağrıları artar. Tedavisi zor ve zaman alıcı olan bu ağrı, gerekli müdahaleler yapılmadığı takdirde kronikleşir ve yaşam kalitesi düşer.

Fibromiyaljinin Belirtileri

Fibromiyaljiye kalça ve boyun fıtıkları da beraberinde gelebilir. Fıtıkların nedeninin ağrı olduğu düşünülür ve fibromiyalji göz ardı edilirse tedavi başarısız olur. Romatizmal ağrı ve enfeksiyondan kaynaklanan ağrı da oluşabilir. Ancak bunlar nadirdir. Klinik gözlemlerime göre en sık görülen ağrı nedenleri bel ağrısı, boyun fıtığı ve fibromiyaljidir. Boyundan başa yayılan ağrı, boyun ağrısı, sırt ve kalça ağrıları bu hastalıkta sık görülür. En yaygın fibromiyalji şikayetleri şunlardır:

 • Omuzlarda, kalçalarda, kalçalarda, özellikle boyunda, boyundan başa yayılan ağrı.
 • Ağrılı yanma ve karıncalanma.
 • Yorgunluk ve uyku bozuklukları sık görülür ve bu durumda ağrı artar.
 • Gün ilerledikçe rahatsızlık, ağrı, gerginlik ve stres artar.

Kas ağrısına ek olarak, spesifik olmayan semptomlar da yaygındır. Bu; karın ağrısı, şişkinlik, ishal, kabızlık, soğuğa karşı hassasiyet, baş ağrısı, depresyondur.
Tedavilerin süresi ve sayısı, durumunuza ve bulunduğunuz yere bağlı olarak değişecektir. Kalıcı zindelik kişinin durumuna göre 4 ile 15 seans arasında mümkündür. Hamilelikte ve kanserde kullanılmaz. Robotik lazer ağrı tedavisinin başarı oranı tipik olarak %75-80’dir.

Robotik Lazer Tedavisi

İnsan hayatını ve hareketini zorlaştıran ağrı, yaşam kalitesini ve çalışma kabiliyetini düşürür. Tedavi nedene bağlıdır. Ağrı evrensel bir şikayettir. Ayrıca depresyona neden olabilir. Ayrıca Kişiyi bir kısır döngüye sokar. Daha önce de belirttiğimiz gibi fıtıklar hepimizde tespit edilebilir ve küçük de olsa ağrının nedeninin doğru tespit edilip tedavi edilmesi gerekir. Ameliyat sonrasında hastalar ve doktorlar istenilen sonuçları elde edemeyebilir.

Bunun nedeni, diğer nedenlerin ağrılı olması veya uygun şekilde tanınmaması ve tedavi edilmemesidir. Son yıllarda sadece ilaç tedavisi için değil, cerrahinin endikasyon olmadığı fibromiyalji, bel ve boyun fıtıkları için de birçok cihaz kullanılmaktadır. Bunların en sonuncusu robotik lazer cihazıdır.

 • Ağrı Kesici gibi
 • Doku gelişimini ve hücresel düzeyde onarımını uyarır.
 • Yüksek dalga boylu sistemler, ağrının hızlı bir şekilde giderilmesi için serbest sinir uçlarındaki ağrı yollarını fotomekanik olarak bloke eder.
 • Robotik bir tarama sistemi, terapistin uygulama alanındaki sıcaklık artışını takip etmesini sağlar.
 • Uygulanan dokuda 10-15 cm derinliğe ulaşın. Doku enerjisini arttırır.
 • Doku şişmesini azaltın.
 • Dokuyu yeniden oluşturun ve onarın.
 • Kan akışını artırarak spazmları azaltır.
 • Anti inflamatuar özelliklere sahiptir. Analjezik etkisi vardır.
 • Fıtık çevresindeki ödemi azaltır.
 • Omurganın kaymasını engelleyen eklemleri, faset eklemleri ve çevre bağ dokusunu açar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Bel Ağrısının Sebepleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

EGEPRESS ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin