Balıkesir’de Çocuk Meclisi kuruluyor: Geleceğin kent yönetimi için ilk adım

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın’ın seçim vaatlerinden biri olan Çocuk Meclisi, Balıkesir Kent Konseyi çatısı altında hayata geçiriliyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul’da oy birliğiyle alınan kararla, Çocuk Meclisi kurulması için Balıkesir Kent Konseyi Başkanı Sevinç Baykan Özden’in koordinasyonunda çalışmalar başlatıldı.

Çocuk Meclisi, çocukların kent yönetimi ve kentlilik bilincinin geliştirilerek, kente dair öneri ve projeler üretmelerini teşvik etmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda, çocuk dostu kent modeline ulaşmayı hedefleyen bu meclis, çocukların kentten beklentilerini, hak ve sorumluluklarını öğrenmelerini sağlayacak. Çocuklar, meclis çatısı altında oluşturulan demokrasi kültürü içerisinde kendilerini ifade edebilecek ve kent yönetiminde söz sahibi olabilecekler.

Gönüllülük Esasına Dayalı, Ayrım Gözetmeyen Bir Meclis 

Hiçbir ayrım gözetmeksizin gönüllülük esasına dayanarak oluşturulacak olan Çocuk Meclisi’nde, çocuk dostu kentin sürdürülebilir gelişmesini sağlayacak politikalar ön planda tutulacak. Balıkesir’de yaşayan çocukların kent kimliğine sahip çıkmasını hedefleyen meclis, onların yaşadıkları sorunlara ilişkin politikalar ve çözüm önerileri geliştirecek. Ayrıca, çocukların kendi potansiyellerini keşfetmelerine ve gelişimlerini desteklemelerine yönelik çalışmalar da yapılacak.

Eğitim Programları ve Faaliyetler Düzenlenecek 

Kişisel, toplumsal, bilimsel, kültürel, sanatsal, spor ve iletişim gibi konularda gelişimlerine katkı sağlayacak eğitim programları ve faaliyetler düzenleyecek olan Çocuk Meclisi, çocukların dinamizmini yönlendirebilecekleri uğraş ve ilgi alanları geliştirmeyi hedefliyor. Çocuk hak ve özgürlüklerine sahip çıkılan ortaklık bilinciyle yaşamalarına önemli katkılar sunacak olan meclis, çocukların sosyal hayattaki rollerini de güçlendirmeyi amaçlıyor.

Başkan Ahmet Akın’ın önerisiyle, Emekli Meclisi ve Çevre Meclisi kurmak için de çalışmalar başlatan Balıkesir Kent Konseyi, şehrin gelişimine katkı sağlayacak projeler üretmeye devam edecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Balıkesir’de Çocuk Meclisi kuruluyor: Geleceğin kent yönetimi için ilk adım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

EGEPRESS ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin