Swami Prabhupada Kimdir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Swami Prabhupada Uluslarası Krisha Bilinci Derneği(ISKCON)’ni kuran Hintli ruhani liderdir. Modern Çağın önde gelen Vedik alimlerinden sayılır. Hindu Kutsal metinlerini yorumladığı eserleriyle bilinir. 

Swami Prabhupada, 1 Eylül 1896’da Hindistan’ın Kalküta şehrinde doğdu. Doğum ismi Abhay Charan’dır. Babası Sriman Gour Mohan De ve annesi Srimati Rajani De kendilerini Vishu’ya adamış dindar müritlerdi. Abhay Charan çocukluğundan itibaren çok dindardı ve tapınakları ziyaret edip dua etmeyi çok seviyordu.

Abhay Charan eğitimini İskoç Kilisesi Kolejinde aldı. İngilizce, felsefe ve ekonomi bölümlerinden mezun oldu.1922’de Veda Alimi Srilla Bhaktsiddhanta ile tanıştı. Ondan Vedik ilimleri öğrendi ve bu ilimleri ingilizce olarak dünyaya yaymaya karar verdi.

Vedalar üzerinde çalıştığı yılların ardından 1944’te “Back to Godhead” isimli dergiyi yayımlamaya başladı. Derginin amacı Krishna Bilinci’ni yaymaktı. Üç yıl boyunca dergiyi çıkardıktan sonra çabaları Gaudiya Vaishnava Derneği tarafından fark edildi. Dernek Abhay Charan’a “Bhaktivedanta” unvanını verdi. Bu unvan “Tanrıya adanmışlığın bilginin en üst aşaması olduğunu bilen kimse” anlamına geliyordu. Böylelikle Abhay Charan dini çevrelerde büyük saygınlık kazanmış oldu.

Rhani Devi ile evlenerek bir aile kuran Abhay Charan dört yıl sonra 54 yaşındayken Hinduzim’in Vanaprastha emri gereği karısından ayrıldı.Keşiş olarak yaşayıp kendini vedik ilimlere adadı. Bu dönemde müritleri tarafından dini bir unvan olan Swami Prabhupada olarak anılmaya başladı. Hinduların kutsal şehri Vrindavana’ya gitti. Çok mütevazi bir hayat yaşadı ve eserleri üzerinde çalıştı.

1965 yılında Krishna Bilinci’ni batıda yaymak için New York’a gitti. Bunu kutsal bir görev olarak görüyordu. 1966’da New York’ta Hare Krisna Hareketi olarak da bilinen Uluslarası Krishna Bilinci Derneği (ISKCON)’ni kurdu. ISKCON dünya çapında en hızlı büyüyen manevi organizasyonlardan biri olmuştur. Dünya çapında müritleri yüzbinleri bulmaktadır.

Swami Prabhupada ilerleyen yaşına rağmen seyahatlerini sürdürdü. 1970’ler boyunca Amerika’nın, Avrupa’nın, Afrika’nın, Hindistan’ın ve Avustralya’nın büyük şehirlerinde 100 kadar Krishna Tapınağı kurdu. Ayrıca farklı ülkelerden gelen 5000 kadar öğrenciye ders verdi.

Swami Prabhupada hayatının son yıllarını Vedik Kutsal Metinlerini İngilizce’ye çevirmekle geçirdi. 14 Kasım 1977’de 81 yaşında öldü. ISKCON derneği tarafından adına pek çok anıt inşa edildi. Swami Prabhupada’nın günümüzde de pek çok takipçisi vardır ve onu Hindu Ruhani Liderlerin varisi olarak görmektelerdir.  ISKCON’un bugünkü merkezi Hindistan’ın Mayapur şehridir. Dernek faaliyetlerini uluslarası düzeyde devam ettirmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Swami Prabhupada Kimdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

EGEPRESS ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin