Mansur İsminin Anlamı Nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mansur İsminin Anlamı Bebekleri olacak ailelerin ad koyma konusunda ayrıntılı incelemeler yaptıkları görülmektedir. Bu açıdan ‘’Mansur isminin anlamı nedir?’’ sorusu pek çok insan tarafından sorulmaktadır. Mansur isminin birden çok anlamı vardır. Mansur, cennete düşen ilk yağmur damlası manasına gelmektedir. Bir diğer anlamı ise Allah’ın yardımıyla üstün gelen, muzaffer olandır. Aynı zamanda aynı ahengi esas alan bir ney çeşididir.  Anlamı dolayısıyla da çok sevilen bir isimdir. Ailelerin bu telaşında çocuklarına en güzel ismi seçmek için heyecanları vardır. Her ismi araştırmaktan çekinmezler. Mansur ismi de yeni doğacak çocuklarına verebilecekleri farklı ve güzel isimlerdendir.

Doğacak çocuklarına Mansur ismini vermek isteyen ebeveynler ‘’ Mansur ismi Kuran’da geçiyor mu’’ sorusunun yanıtlarını merak ederler. Mansur ismi, Kuran-ı Kerim’de geçmektedir. Ancak bazı kaynaklarda farklılık gösterir. Aynı zamanda Mansur caiz olmayan isimlerden de değildir. Sakıncalı bir isim olmadığı için  aileler  bu ismi koymaktan çekinmemelidirler.

Hemen her ismin analizinin yapılması mümkündür. Uzmanlar, Mansur isminin anlamı bakımından bu ada sahip olan insanların neşeli, dışa dönük, enerjisi her zaman yerinde insanlar olduğu bilinmektedir. Güçlü, kendinden emin karakterleri vardır. Hırslı, iş bitiren, cömert yapıları sayesinde sevilen bir insandır. Eğlenceyi de sevmektedir. Dürüsttür ve ön planda olmaktan hoşlanır. Sadık ve sıcakkanlı olmaları da ikili ilişkilerinin olumlu ilerlemesinde rol oynar. Saf ve temiz kalpleri sebebiyle de pek çok dostları vardır.

Şimdi ise Mansur isminin ülkemizde kaç kişide bulunduğuna ve ne kadar popülerliği olduğunu açıklayalım. Ülkemizde Mansur ismine sahip olan toplam 3901 kişi vardır. Yıllara göre ortalama olarak artış gösteren bir isimdir. Son bir yılda ülkemizde bu isme sahip kişilerin sayısı 313  kişi artmıştır. 2022 verilerine bakacak olursak, Mansur ismi Türkiye’de  en fazla kullanılan 1653. isimdir. Erkek isimleri arasındaysa 794. sırada yer almaktadır. Bu ismi kullananların 975 tanesi İstanbul’da yaşamaktadır. 198 kişi ise Ankara ilinde ikamet etmektedir.

Günümüzde isimlerin harf analizlerini incelemek mümkündür. Mansur isminin harf analizine bakılacak olursa; M harfi ticarete yatkınlığı, A harfi atılganlığı ve enerjik bir ruhu ifade eder. N harfi sağduyuyu akıllara getirir. S harfinin hayalperest kişilikler olduğu söylenebilir. U harfi de bereket ve bolluk anlamlarını taşımaktadır. R harfi ise tereddüdü çağrıştırmaktadır.

Türkiye’de Mansur ismi sıkça kullanılır. Mansur ismine sahip ünlüler ile alakalı belirli sonuçlara ulaştık. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Türk ünlüler arasında yalnızca Mansur Yavaş vardır ancak Arap kökenli tanınmış kişiler de mevcuttur.

Uzman görüşlerine göre Mansur isminin analizi yapıldığı zaman bu ada sahip insanlar çok samimi ve pozitif kişilikte olan karakterlerdir. Sakin ve huzur dolu ortamlarda bulunmayı tercih ederler. Gerginlik ve endişeye sebep olan her şeyden uzak dururlar. Bu sebeple de çevreleri tarafından çok sevilip sayılırlar. İş dünyalarında ise azimli ve çalışkanlardır. Bu sebeple kendilerini çabuk adapte ederler. İlişkilerinde son derece hisli olurlar ve partnerini çok mutlu ederler.

Mansur ismi ile benzerlikte olan diğer isimlere gelecek olursak; Mansure, Manzur, Mahinur, Nur, Mensur, Muammer, Mukadder vs. isimlerini örnek olarak gösterebilmekteyiz.

Mansur  ismi erkek çocuklarına verilebilecek özel isimlerden biridir. Hem dinde hem de Türk kültüründe ayrı bir yeri olan bu ismi aileler çocuklarına vermek isteyebilir.  Bu isim doğacak çocuğunuza verebileceğiniz oldukça güzel isimlerdendir ve ailelerin dini açıdan endişelenmesini gerektiren bir durum yoktur. Çünkü bu isim caiz olup  sakıncalı bulunan isimler listesinde de yoktur.

Mansur İsminin Anlamı

Mansur isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 9 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Cennete Düşen İlk Yağmur Damlası.
 • 2 – Allah’In Yardımıyla Üstün Gelen, Muzaffer Olan.
 • 3 – Yardım Olunmuş, Allahın Yardımıyla Galip, Üstün Gelmiş.
 • 4 – Türk Musikisinde Bir Düzen.
 • 5 – Bir Ney Çeşidi.
 • 6 – Tanrı’nın yardımıyla galip, üstün gelmiş.
 • 7 – Allah’ın yardımıyla galip, üstün gelmiş.
 • 8 – Yardım edilen, yardım görmüş.
 • 9 – Muzaffer, galip

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Mansur ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Mansur ismini kullanan 3.901 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Mansur ismini kullanan 975 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Mansur ismini kullanan 198 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Mansur ismini kullanan 120 kişi bulunmaktadır.

Mansur isminin Türkiye sıralaması

Mansur en çok kullanılan 1653. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 794. isimdir.

Mansur ismini kullananların sayısı, son bir yılda 313 kişi artmıştır.

Mansur isminin Harf Analizi

Kişiye Mansur ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Mansur İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Mansur ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Mansur isminin anlamını gözden geçirin!

Mansur İsminin Numerolojisi

Mansur isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

M: on altı
A: bir
N: on yedi
S: yirmi iki
U: yirmi beş
R: yirmi bir
TOPLAM: 102

Mansur ismi Arapça kökenli bir isim olup “zafer kazanan” veya “yardım gören” anlamlarına gelir. İşte bazı ünlü Mansur isimleri:

 1. Mansur Yavaş: Türk siyasetçi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapmaktadır.
 2. Mansur Ali Khan Pataudi: Hint kriket oyuncusu ve eski Hindistan kriket takımı kaptanı.
 3. Mansur Gavriel: Amerikalı moda tasarımcıları Rachel Mansur ve Floriana Gavriel’in kurduğu bir lüks moda markası.

Bu isimler, Mansur ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnek olarak verilebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Mansur İsminin Anlamı Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

EGEPRESS ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin