Ayvalık’ın su sorunu çözüme kavuşuyor: Ayvalık Altınova içme suyu terfi hattı temeli atıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Haber: Atilla Yoğurtçu

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde uzun süredir devam eden su kesintisi sorununu çözmek adına önemli bir adım atıldı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, Ayvalık Altınova İçme Suyu Terfi Hattı’nın temelini attı. Bu proje, Balıkesir’in altyapısını güçlendirmek için yapılan yatırımların önemli bir parçası olarak öne çıkıyor.

Proje Detayları ve Hedefleri 

Balıkesir Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü (BASKİ) tarafından yürütülen proje kapsamında, ekonomik ömrünü tamamlamış ve sık sık arızalara neden olan mevcut terfi hattı yenilenecek. 8 kilometrelik yeni hat, Ayvalık bölgesine kesintisiz ve sağlıklı içme suyu temin edecek. İlk kazma vurularak, ilk kaynak kesim işlemi gerçekleştirildi.

Büyük Projeler Hayata Geçiyor 

BASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, Altınova’daki 18 kuyudan Ayvalık ilçe merkezine su iletildiğini ve yeni imar planına uygun olarak hattın yenileneceğini belirtti. Öztürk, “Son 3 ayda bize yansıyan arıza sayısı 4 bine yakın. Bu hattın yenilenmesiyle bu sorunlar önemli ölçüde azalacak. Ayrıca, Ayvalık boru hattının deplasesi ve kanalizasyon ile ileri biyolojik arıtma tesisleri projeleri de devam ediyor” dedi. Öztürk, Madra Barajı’ndan içme suyu iletim hattı ve arıtma suyu yapım işinin de büyük projeler arasında yer aldığını ve Devlet Su İşleri (DSİ) ile görüşmelerin sürdüğünü ekledi.

Ayvalık’ın Altyapı ve Su Sorunu Çözülüyor 

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, projelerin takipçisi olacaklarını ve Ayvalık’ın su sorununu kısa vadede çözeceklerini ifade etti. Ergin, “Ayvalık’ın su sorununun çözülmemiş olması büyük bir sorun. Ancak, Ahmet Başkan’la kısa vadede Ayvalık’ın altyapı ve su sorununu çözeceğiz. Sizlerden sabır göstermenizi rica ediyorum” dedi.

Öncelik: Altyapı ve Arıtma 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, belediye başkanlığı görevini devraldığından bu yana şehrin her yerinde detaylı çalışmalar yaptıklarını vurguladı. Akın, “Bu bölgenin sorunlarını çok iyi biliyorum. Altyapı, kanalizasyon, derin deşarj ve arıtma işlerini bitireceğiz. Sağlam bir altyapı olmadan yaşanabilir bir şehir olmaz. Bu projelerle su kayıplarını ve kaçakları minimize ederek hızlı ve verimli suyu sizlere ulaştıracağız” dedi.

Yenilenen Borularla Sağlıklı Su Temini Sağlanacak 

Başkan Akın, Altınova Terfi Hattı’nın bölge için hayati önem taşıdığını ve eski boruların yenilenmesiyle vatandaşlara sağlıklı su temin edileceğini belirtti. “Balıkesir artık yepyeni hizmetle tanışıyor. Bu hattın yenilenmesiyle su kayıpları ve kaçakları minimize ederek hızlı ve verimli suyu sizlere ulaştıracağız. Bu süreçte hizmetlerimizi açık, şeffaf ve halktan yana gerçekleştireceğiz” dedi.

Ayrıcalıklı Kesimlere Hizmet Dönemi Sona Erdi 

Başkan Akın, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nde sadece belirli bir kesime hizmet dönemi sona erdiğini ve tüm Balıkesir halkının hizmetinde olduklarını belirtti. “Yıllarca ihmal edilen altyapı sorunlarını çözeceğiz. Ayvalık ve çevresinin arıtma sorununu da tamamen bitireceğiz. Göreceksiniz, Balıkesir’i çok iyi tanıyoruz ve nerede ne sorun var çok iyi biliyoruz. Temelini attığımız bu proje, hem bölge halkımıza hem de tüm Balıkesir’imize hayırlı olsun” dedi.

Temel atma törenine Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın’ın yanı sıra; Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Gömeç Belediye Başkanı Melih Bağcı ve çok sayıda vatandaş katıldı. Başkan Akın, Balıkesir halkına hizmet ederken açık ve şeffaf bir yönetim anlayışı benimsediklerini ve büyük tasarruflar yaptıklarını belirterek, müteahhitleri Balıkesir’e yatırım yapmaya davet etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ayvalık’ın su sorunu çözüme kavuşuyor: Ayvalık Altınova içme suyu terfi hattı temeli atıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

EGEPRESS ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin